RECENZIA: Motorola Razr 2022 - Nohy do V

RECENZIA: Motorola Razr 2022 - Nohy do V

 

Trend skladacích telefónov je čoraz populárnejší a z pohľadu spoločnosti Motorola bol práve minulý rok čas na prebudenie sa z letargie. Samozrejme, nechcem tvrdiť, že model Razr s ohybnou obrazovkou zažil v danom čase nejakú premiéru, avšak treba objektívne dodať, že obe dovtedy vydané verzie boli vo výsledku skôr sklamaním než oslavou značky Razr. Dnes vám budem referovať o kvalitách už tretej verzie, určenej pre nadchádzajúce obdobie a už vopred môžem sľúbiť, že tentokrát Motorola prináša životaschopné véčko, ktoré sa nemusí báť konkurovať Samsungu a ich už štvrtej generácii Z Flip zariadení.

Prvé a eleganciou podkuté véčko zažilo štart ešte v roku 2004 a samotný výzor nesúci v sebe odkaz na nekompromisne ostré línie sa razom rozšíril do celého sveta. Všetci, ktorí pri výbere mobilov túžili investovať do štýlového kúsku hardvéru, vlastnili V3 Razr a Motorola s týmto produktom jednoducho zabodovala na celej čiare. Dnes už sa však známy výrobca – patriaci pod koncern Lenovo, sotva môže spoľahnúť na vernosť kedysi platiacich zákazníkov. Aj preto oživenie predmetnej IP, okorenené futuristickou technológiou v podobe skladacieho displeju, nezažilo v roku 2020 žiadny veľký úspech. Aktuálne tu však máme najnovší upgrade a ten už vyzerá, že má dozaista v rukáve dostatok úderných kariet, s ktorými vás nakoniec môže dotlačiť k nemalej investícii. Áno, Motorola Razr 2022 je telefón v hodnote tesne nad hranicou magických tisíc eur, ale voči konkurencii, ako spomínam vyššie, sa nemá vôbec začo hanbiť.

Bohaté balenie

Vo svete mobilov je tých trendov viacej a nie všetky by sa dali vnímať vyslovene pozitívne. Snaha o reguláciu elektro odpadu dotlačila výrobcov ku zoštíhľovaniu balení a už spomínaný Samsung v tomto smere ide takzvane prvú ligu. Motorola naopak obsahom nechce šetriť a svojim zákazníkom prináša viac než len samotný telefón. Nový Razr vám príde v štýlovej krabičke pripomínajúcej zmenšený model bezpečnostnej schránky, aké poznáme z amerických filmov a seriálov, do ktorej je umiestnený nabíjací adaptér s výkonom 30W, transparentný obal na telefón a obojstranná USB-C kabeláž.

Dizajn zariadenia sa oproti pôvodnému modelu z pred dvoch rokov zásadne zmenil. Zmizol vystúpený spodný rám a otváranie je už úplne v réžii samotného panelu – týmto krokom sa Motorola v rámci výzoru postavila do rady za identicky vyznievajúcu konkurenciu, a či je to dobré alebo zlé, to už nechám rozhodnúť vás. Za mňa osobne je táto zmena vítaným posunom do súčasnej hardvérovej moderny a z praktického hľadiska to prinieslo výrazné pozitívum – väčšia obrazovka a cez to všetko nižšia váha. Rám je vyrobený z hliníku a zadnú časť telefónu tvoria hneď dva druhy skla – Gorilla Glass 5 chráni vonkajší displej a Velvet AG nižšiu plochu. Práve druhé menované sklo, vďaka efektu trblietania, prináša do dizajnu zaujímavé spestrenie. Mobil sám o sebe pôsobí maximálne prémiovým dojmom a s konštrukčnou kvalitou som bol viac ako spokojný. Dokonca si dovolím tvrdiť, že oproti už spomínanému Flipu od Samsungu, ide pocitovo o oveľa odolnejšie zariadenie, ktoré v rukách nevydáva žiadne nechcené zvuky. Ohľadom ochrany voči vode však Motorola siahla len po certifikáte IP52, čiže máte istotu, že počas jemného postriekania vodou, nedôjde ku poškodeniu, avšak oproti konkurencii a ich IPX8 je to dosť slabé. Váha 200 gramov a rozmery 86,5 x 79,8 x 17 mm hovoria jasne v prospech telefónu, keďže po rozložení (po pár pokusoch to zvládnete aj jednou rukou) je panel dostatočne široký a v rámci obsahu aj lepšie čitateľný. Čo mi v zmysle interaktivity najviac prekážalo? Všetky fyzické tlačidlá sú umiestnené na pravej strane a prehnane blízko seba, a to komplikuje ovládanie pri držaní mobilu v otvorenom stave. Naopak v zatvorenom stave sa telefón drží výborne a máte tak možnosť, vďaka menšej obrazovke, vybaviť všetky notifikácie, spraviť si selfie fotku alebo pozrieť si video. Pri otvorení je síce istota v držaní trochu narušená dĺžkou a šírkou súčasne, avšak aj na tento aspekt sa dá pochopiteľne trochou praxe zvyknúť.

Čistý Android a užitočné Moto gestá

Na pravej strane sa nachádza spoľahlivo fungujúca čítačka odtlačkov prstov, ktorej úspešnosť bola počas môjho testovania takmer stopercentná. Presuňme sa teraz ku kvalitám AMOLED displeja. Ide celkovo o 6,7 palcovú obrazovku s minimálnou ryhou v mieste zlomu podporujúcou 144 Hz obnovovaciu frekvenciu, HDR10+, 10bit farby, svietivosť v rozmedzí 500 až 1000 nits a s pomerom strán 20:9. Displej je krásne čitateľný aj na ostrom slnku, čomu pomáha dobre fungujúca funkcia automatického regulovania jasu. Naopak vonkajší panel s uhlopriečkou 2,7 palcov ponúka identické spracovanie tak ako u staršieho 5G modelu, čo však automaticky neberte ako nejaké negatívum, keďže jeho funkcia je skôr doplnková.

Ale písať správu práve cez tento panel a triafať sa veľkými prstami do malých digitálnych písmeniek, to nie je žiadna slasť a nakoniec som sa pri podobných situáciách donútil mobil otvoriť a radšej odpísať klasicky cez veľký panel. A na čo som menšiu obrazovku vlastne využíval najviac? Na prezeranie kalendára, fotenie selfie a ovládanie inteligentnej domácnosti.

Výkon poteší

Snapdragon 8+ Gen 1 je presne ten istý čipset, aký by ste našli u priameho konkurenta testovanej vzorky (Flip 4). Avšak Motorola ho v rámci výkonu dokázala dostať na vyššiu úroveň a dokonca v šetrení baterky dokázala svojho rivala jemne preskočiť. S operačnou pamäťou 8GB (inú na našom trhu nezoženiete) som počas testovania nemal žiadne problémy, aj vďaka uvedenému čipsetu. A všetko, od viacero spustených programov cez náročné hry až po jemnú video postprodukciu, fungovalo tak ako malo. Vyšší výkon však so sebou automaticky prináša aj nechcený efekt navýšenia teploty. Pri bežných úlohách si toho sotva všimnete, pri náročných procesoch sa vám daný mobil v ruke tak rozpáli, až ho budete musieť niekam odložiť. Výdrž batérie s veľkosťou 3 500 mAh vám vydrží jeden celý deň, a to aj pri zvýšenej frekvencii používania, čo považujem za pozitívum. Doplniť energiu je možné s maximálnym výkonom 30W a dobytie z nuly na sto percent vám zaberie hodinku a nejaké tie drobné.

Na samotný záver som si nechal hodnotenie fotomodulov. Skladacie telefóny majú v tomto smere všeobecne isté nechcené limity a inak na tom, samozrejme, nie je ani Motorola Razr 2022. Cez to všetko som však z kvality zachytených fotografií nebol vyložene sklamaný, ba v istom smere ma mobil vlastne potešil. Na zadnej strane sa nachádza výrazne vystúpené duo snímačov 50 Mpx doplnených o 13 Mpx pre širokouhlé zábery – pomocou automatického ostrenia s ním viete zachytiť aj makro. Práve makro fotografie, vďaka solídnej palete farieb a rovnako slušnej ostrosti, sa postarali o potechu môjho oka, aj keď najviac muziky v tomto smere zvládol primárny snímač, ale makro rozhodne radím hneď za neho. Menej potešenia vyplynulo z testovania širokouhlých záberov, kde sa do čistoty razom miešal nepríjemný šum a rovnakým sklamaním sa ukázal byť nočný režim a zoom. Byť spoločnosťou Motorola, tak úplne vypustím integráciu selfie snímaču s priestrelom (32 Mpx), keďže koncept véčka umožňuje spraviť selfie s hlavným snímačom a v tomto prípade je kvalita neporovnateľne lepšia v prospech 50 Mpx šošovky. V rámci zachytávania video záznamov ponúka Razr prekvapivo až 8K pri 30 FPS, avšak osobne odporúčam prepnúť na 4K/60FPS, kde dosiahnete vizuálne najkvalitnejší výsledok – ostrosť, prezentácia farebnej palety, plynulý pohyb atď. V zatvorenom stave je možné nakrúcať videá len vo Full HD kvalite, čo však nie je zase nejakou zásadnou prekážkou.

Mohol by som vám tu ešte o kvalitách najnovšieho modelu Razr od firmy Motorola básniť ďalej (disponuje napríklad aj výborne podaným zvukom), avšak na výslednom hodnotení by to už nič nezmenilo. Tretia generácia Razra s ohybným panelom je nateraz vôbec najlepšou verziou a v mojich očiach sa vyrovná už vyššie neraz spomínanej konkurencii. Ak dám bokom absenciu plnej odolnosti voči vode a zle naprojektovaným fyzickým spínačom, vychádza mi z toho väčšina pozitív nakláňajúcich misky váh v prospech veľkého písmena M.

Naše hodnotenie

Elegantný a výkonný skladací mobil s najlepším konštrukčným spracovaním.

Klady

 • dizajn
 • displej
 • fotoaparát
 • výkon
 • zvuk
 • čistý Android

Zápory

 • chýba plná ochrana voči vode
 • fyzické tlačidlá
 • prehrievanie pri vysokom výkone

Informácie o produkte

Motorola Razr 2022

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 167 mm
 • Výška: 79,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,6 mm
 • Hmotnosť: 200 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Nataša Bôžiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk