RECENZIA: Motorola Edge 30 Neo - Prekvapenie zo strednej triedy

RECENZIA: Motorola Edge 30 Neo - Prekvapenie zo strednej triedy

 

Hoci sa vám dizajn aktuálnych mobilov značky Motorola nemusí práve bezvýhradne pozdávať, jednu vec im uprieť nemôžete – snahu o vytvorenie dokonalého telefónu strednej triedy s výraznou pridanou hodnotou. Tá je totiž cítiť zo všetkých strán a žiarivým príkladom je aj nami testovaný model Edge 30 Neo. Do redakcie dorazil vo vizuálne atraktívnej fialovej podobe odkazujúcej na novú spoluprácu medzi Motorolou a značkou Pantone, ktorú podtrháva označenie Very Peri. Pantone je celosvetový líder v dokonalom miešaní farieb, pričom okrem fialovej verzie pripravil aj rýdzo čiernu s označením Black Onyx a ako bonus ešte striebornú.

Certifikát odolnosti IP52

Model Edge 30 Neo je fakticky najlacnejším zariadením z aktuálneho radu Edge, ktorý sme vám už mali možnosť predstaviť, a to pri testovaní historicky prvého telefónu s 200 Mpx snímačom (Motorola Edge 30 Ultra). Na rozdiel od Ultra verzie sa však v tomto prípade rozprávame o cene balansujúcej na viac ako prijateľnej hranici 400 eur. Ak ste aj v dnešnej ekonomicky náročnej dobe ochotný pri nákupe nového zariadenia ísť až na túto hranicu, vo vašom hľadáčiku potenciálnych nákupov by Edge 30 Neo nemal rozhodne chýbať. Poďme však na vec pekne metodicky. Obsahom balenia, ktoré je vyrobené z recyklovateľného papiera, je okrem samotného telefónu aj ochranné puzdro z transparentného plastu, USB-C kabeláž a dnes čoraz raritnejší adaptér (výkon 68W). Trochu ma zamrzela absencia ochrannej fólie, ktorú by dnešné telefóny mali mať tak nejak automaticky.

V momente, keď si predmetné zariadenie vložíte do dlane, okamžite vás očarí svojou váhou – má len 155 gramov – a v mojom prípade aj už spomínanou fialovou Very Peri farbou. Nízka váhová kategória ide ruka v ruke s rozmermi 152, 9 x 71, 2 x 7, 75 mm, čo samo o sebe indikuje veľkosť panelu 6,28 palcov (o niečo väčší než iPhone 13 Mini). Telo ohraničuje rýdzo plastový rám a zadný kryt je v matnom prevedení vylepšený o hmatovo príjemné logá už vyššie spomínaných spoločností. Počas interakcie pomocou jednej ruky máte na dosah prstov všetko potrebné a hoci je fotomodul jemne vyvýšený, zariadenie nemá tendenciu prepadávať mimo prstov. Absencia kovu v tomto prípade neznamená nič negatívne a aj keď tento konkrétny materiál na tele Edge 30 Neo nenájdete, telefón napriek tomu vie vyvolať istý pocit luxusu, začo dávam strojcom palec hore.

Originálny nápad

Každý originálny nápad, najmä v dnešnej dobe mobilov, ktoré sa podobajú jeden na druhý, musím jednoducho oceniť. V tomto prípade som bol šokovaný integráciou LED pásika okolo fotomodulu, ktorý si používateľ môže prispôsobiť pre jednoduchšie zobrazovanie notifikácií, prichádzajúcich hovorov či stavu nabitia. Celý rad Edge má po stránke zvuku certifikát Dolby Atmos, ktorý tu reprezentuje duo dostatočne hlasitých reproduktorov, nezabúdajúcich na jemnú basovú linku. Zvuk bol z môjho pohľadu opäť viac ako solídny a nemal som problém užiť si sledovanie seriálov aj bez pripojenia bezdrôtových slúchadiel.

Poďme sa teraz trocha venovať kvalite OLED displeja, ktorý vyrobil a dodal u nás čoraz populárnejší výrobca televízorov. Firma TCL v tomto prípade prichádza s čisto rovným 6,28-palcovým panelom s rozlíšením 2 400 x 1 080 a s nadštandardnou obnovovacou frekvenciou 120Hz. Okolité rámiky nepôsobia nejako hrubým dojmom a jediné, čo trocha kazí celistvosť dizajnu, je malý priestrel určený na selfie kameru. V dolnej časti nájdete optický senzor v rámci čítačky odtlačkov prstov, ktorej pozícia nie je ideálna, avšak praxou sa naučíte zariadenie odomknúť bez výraznejších problémov. Obrazovka má ten správne ostrý ráz a dokáže súčasne ponúknuť sýtu paletu farieb bez nechcených deformácií, pričom vďaka vyššej úrovni svietivosti si viete prečítať email aj pri nápore ostrého slnka. Prakticky všetko, čo som si na testovanej vzorke spustil (filmy, seriály, hry), bežalo perfektne a z toho, čo vidím, som mal jednoducho výborný pocit.

Drak má nádchu

Pod kapotou Edge 30 Neo si vrčí nový procesor Snapdragon 695, ktorý je doplnený o 8 GB RAM a 128 GB úložisko. To si pomocou pamäťovej karty rozšíriť nemôžete. Pri bežnom zaťažení daného čipsetu, čiže prezeraní webových stránok a nenáročnej interakcii, nebolo možné vypozorovať žiadnu formu pomalej odozvy. Keď som však zapol náročnejšiu videohru, tak sa telo telefónu začalo výraznejšie prehrievať (recenzoval som ho bez puzdra) a kvalita snímkovej frekvencie, ako aj ďalších detailov hier samotných, išli o niečo dole. Tento dráčik tak síce zvláda základné úkony, ale pri väčšom zaťažení je jasne badať, že má trocha nádchu – čipset navyše nedokáže nahrať videá vo vyššej kvalite než je Full HD, čo dnes nemusí potenciálnym zákazníkom vyhovovať.

A ako strojovňa predmetného mobilu zvláda šetriť integrovanú batériu s kapacitou 4 020 mAh? Menšie proporcie zariadenia jeho tvorcom neumožňovali do šasi natlačiť nič kapacitne lepšie, preto sa treba pripraviť len na dosiahnutie štandardnej jednodňovej méty pri strednom či výraznejšom zaťažení. Veľkou výhodou sa tak stane možnosť dobíjania pomocou 68W adaptéru, vďaka čomu ste schopný telefón dostať z nuly na úroveň 80% už za tridsať minút. Nájsť v strednej triede a s danou cenou mobil obsahujúci podporu bezdrôtového nabíjania je rozhodne unikum, preto môžem aj za túto nečakanú prednosť autorom zložiť ďalšiu poklonu. A to aj napriek tomu, že bezdrôtové Qi nabíjanie tu beží s maximálnym výkonom 5W. Ako každý aktuálny mobil značky Motorola, aj Edge 30 Neo funguje na Android dvanástke s dvojročnou podporou v rámci aktualizácií a tromi rokmi bezpečnostných balíčkov. Súčasťou je, samozrejme, jemná nadstavba, ktorá umožňuje kozmetické prispôsobenie rozhrania a podporuje rôzne pomocné gestá (poklepanie, krútenie zápästia, atď.). Nechýba ani funkcia Ready For na prepojenie s veľkým zobrazovacím zariadením, ktorá je s každým ďalším dodatočným vylepšením čoraz viac konkurencieschopná.

Nastal čas pozrieť sa na posledný hodnotiaci atribút a tým je tentokrát fotografická výbava. Motorola stavila na hlavný snímač s 64 Mpx pri clone f/1.8, s optickou stabilizáciou a fázovým ostrením, pričom doplnený je o ultraširokouhlý fotoaparát s 13 Mpx (clona f/2.2) pri 120-stupňovom uhle. Ako už spomínam vyššie, hlavný snímač sa pri nakrúcaní videí vďaka procesoru nevie postarať o lepšie než Full HD video, a to pri snímkovej frekvencii 30, 60 a 120 FPS. Naopak, predný snímač dostal rozlíšenie 32 Mpx pri clone f/2.4 a aj on zvláda v úvodzovkách len Full HD videá s 30 FPS. Kvalita samotných fotografií ma v praxi nesklamala a v prípade hlavného snímača boli detaily dostatočne výrazné a bez nejakých nechcených úletov mimo spektra. Rovnako slušný sa ukázal byť ultraširokouhlý objektív, o ktorom môžem s pokojným svedomím povedať, že ide ruka v ruke s hlavným snímačom. Všetko je však podmienené správne osvetlenou scénou a v momente, keď začne padať noc, sa kvalita začne výrazne zhoršovať a nepomôže ani nočný mód.

Za predpokladu, že zháňate rozmerovo menší mobilný telefón a chcete sa pri jeho nákupe držať okolo hranice 400 eur, Motorola Edge 30 Neo by rozhodne mohla byť pre vás tou správnou voľbou. Výkonnostne ide o pomerne slušný kus železa, ktorý dokáže zaujať vizuálnou stránkou a zároveň ponúknuť nečakané výhody, kam spadá bezdrôtové nabíjanie, výborný displej a ešte lepší zvuk. Uraziť vás nemôže ani hlavný fotomodul, ktorý má okolo seba netradičné, ale súčasne originálne LED svetielko.

Naše hodnotenie

Stredná trieda má ďalšieho silného hráča.

Klady

 • dizajn
 • displej
 • ideálny na bežné úkony
 • bezdrôtové nabíjanie
 • cena
 • Ready For
 • Moto gestá

Zápory

 • len Full HD videá
 • bez podpory pamäťovej karty
 • kvalita fotografií pri slabšom osvetlení

Informácie o produkte

Motorola Edge 30 Neo 2022

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 71,2 mm
 • Výška: 152,9 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,75 mm
 • Hmotnosť: 155 g
 • Farba: fialová
 • Orientačná cena: 400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk