RECENZIA: Xiaomi 12T - Nech vlajky vejú

RECENZIA: Xiaomi 12T - Nech vlajky vejú

 

Je trocha vtipné vyťahovať pojem „vlajková loď“ práve v súvislosti s portfóliom mobilných telefónov od spoločnosti Xiaomi, keďže tento známy čínsky výrobca dokáže za rok na trh vychrliť obrovské množstvo zariadení a pre zákazníka je často problémom sa vôbec zorientovať v jeho skratkách. Tak či onak, aktuálne prichádzajúci model Xiaomi 12T je označovaný za vlajkovú loď, ktorá sa plaví v cenových vodách strednej triedy a práve tento telefón sa pred viac než mesiacom dostal aj do našej redakcie. Už od prvého dňa testovania ma zaujímala kvalita akejsi alternatívy voči základnému radu 12 a 12S Ultra, ktoré sú cenovo, pochopiteľne, vo vyšších sférach.

Xiaomi 12T sa na náš trh dostáva v dvoch variantoch, a to s 8 GB operačnou pamäťou a 128 GB úložiskom za sumu cca 600 eur a identickou operačnou pamäťou doplnenou 256 GB úložiskom za cca 650 eur. Komu by nevyhovovala čierna farba, môže siahnuť po nami testovanej modrej, ktorá vďaka matnému povrchu dokáže aj pod náporom slnečných lúčov vrhať krásne efekty. U predmetného výrobcu sme bežne zvyknutí, že na obsahu balenia nešetrí a z tohto predpokladu nevybočuje ani testovaná vzorka. Ekologicky zmýšľajúci konzumenti sa asi budú chytať za hlavu, každopádne po otvorení štandardne bieleho balenia na vás vyskočí nielen výkonný nabíjací adaptér (120 W), ale aj dostatočne dlhý USB-C kábel. Toto všetko dopĺňa transparentný gumový obal a už z továrne nainštalovaná fólia v rámci AMOLED displeja. Obrazovka je veľká 6,67 palca a prostredníctvom zaoblených hrán plynulo prechádza do pevného kovového šasi. Mobil pôsobí prémiovo nielen vďaka svojej vyššej váhe (cez 200 gramov), ale aj vďaka zadnej sklenenej strane ozdobenej symetrickým radom fotoaparátov.

Na spodnej hrane nájdete zásuvku pre SIM karty, prvý z dvoch stereofónnych reproduktorov a štandardne aj USB-C vstup. Naopak, na hornej hrane sa nachádza druhý z reproduktorov, IR port a sekundárny mikrofón. Ovládanie hlasitosti, ako aj využívanie interaktívneho spínača, je situované na pravej hrane a v ideálne zvolenej výške. Manipulácia s telefónom sa v praxi ukázala ako bezproblémová a aj keď ide o, na dnešné pomery, neštandardne hrubý kus hardvéru, nie je to nič, za čo by ste sa na verejnosti mali prípadne hanbiť. Ak by som bol však osobou, ktorá v Xiaomi rozhodla, že 12T nepotrebuje žiadny IP certifikát ochrany, teraz by som sa naopak hanbil ako pes. Napriek tomu považujem testovanú vzorku za vizuálne atraktívnu a hodnú už v úvode spomínaného prívlastku vlajkovej lodi.

Inovácie v zdravotníctve?

Nemajte strach, nebudeme sa teraz venovať nášmu prekliatemu a poddimenzovanému slovenskému zdravotníctvu. Xiaomi je však v oblasti zdravotníckych pomôcok pomerne angažovanou firmou a svoje know-how sa čoraz viac pokúša pretláčať aj v rámci vlastného ekosystému. Čítačka odtlačkov prstov integrovaná pod displejom preto ponúka funkciu, akú by ste od nej asi sotva očakávali. Ide o meranie srdcového tepu pomocou dotyku prsta, ktorú výrobca zadefinoval ako špeciálnu či pokusnú funkciu. Porovnával som meranie tepu prostredníctvom telefónu 12T s hodnotami nameranými pomocou sofistikovanejších zariadení (hodinky a tlakomer) a napriek tomu, že zo strany Xiaomi ide len o akýsi pokus, ich nový telefón sa od profesionálnych meračov odlišoval len v rozmedzí zhruba desiatich percent. Reč je tu, pochopiteľne, o optickej čítačke, vďaka ktorej ste schopní vstupovať do telefónu pomocou letmého dotyku dolnej strany obrazovky – v tomto ohľade ide o spoľahlivé a dobre fungujúce zabezpečenie.

Vráťme sa teraz späť k jemne nahryznutej téme, a to k 6,67 palcovému AMOLED panelu. Výrobca zvolil rozlíšenie 1 220 x 2 712 a doplnil ho obnovovacou frekvenciou 120 Hz, to všetko pri slušnej hustote pixelov 446 na jeden palec. Už na prvé pozretie sa predmetná obrazovka dá zaradiť medzi špičku, a to aj vďaka vysokej úrovni jasu (meranie oscilovalo na hranici 900 nitov), ktorý si dokáže poradiť aj s ostrejšími slnečnými lúčmi. Uvedená obnovovacia frekvencia sa stará o maximálne plynulý chod v rámci posúvania obrazovky a samozrejmosťou je nielen pestrý Always On Display, ale aj bohaté možnosti pri úprave textu a zobrazenia. V podpalubí každej vlajkovej lode sa musí nachádzať dostatočne výkonný motor schopný reagovať plynule a bez zadrhávania. Model Xiaomi 12T je v tomto smere dobre pripraveným zariadením, ostatne, stačí, ak vám uvediem názov čipsetu: MediaTek Dimensity 8 100 Ultra (5 nm) doplnený o 5G modem a už uvedenú 8 GB RAM (operačnú pamäť si však dokážete systémovo navýšiť o ďalšie 3 GB). Výkonnostný test v praxi potvrdil papierové predpoklady a daný hardvér sa osvedčil nielen v zmysle hrania najmodernejších a náročných videohier, ale aj v procese audiovizuálnej postprodukcie. Nemusíte sa preto obávať, že by operačný systém hádzal do ringu jeden uterák za druhým, len by ste mu mali dať čas si vydýchnuť. Apropo, keď už spomínam operačný systém, tak základom je nadstavba MIUI 13 postavená na Android dvanástke. Jej paleta je plná v praxi využiteľných funkcií a úprav, čím užívateľovi dáva dostatok priestoru pre ideálne prispôsobenie samotného rozhrania – sú tu dokonca úplne nové možnosti, ktoré znalci predmetného operačného systému uvidia v malej-veľkej premiére.

Čokoľvek nad jeden deň je výhra

Dvestogramové telo si môže dovoliť priznať aj poriadne výkonnú batériu, a tou je v tomto prípade 5 000 mAh. Vďaka danej kapacite som bol schopný s telefónom fungovať takmer dva dni a pri náročnejších procesoch som sa bežne dostal cez jeden celý deň aktívneho využívania. Aj keď to možno na prahu roku 2023 znie trocha smutne, ale čokoľvek nad jeden deň v rámci výkonných telefónov beriem ako výhru. Výhrou je aj pribalený 120 W adaptér, pomocou ktorého ste schopní zariadenie doplniť z nuly na maximum už behom tridsiatich minút. Štvrť hodinky vám tak dá polovičnú kapacitu, čo je viac ako úctyhodné.

Na samotný záver recenzie som si tentokrát odložil kvalitu fotomodulu. Momentálne tu máme pomaly sa rozbiehajúci trend navyšovania megapixelov, avšak v praxi sa často ukazuje, že ide len o účelové a z praktického pohľadu nevyužiteľné PR. Xiaomi 12T je vybavené 108 Mpx (f/1,7) snímačom, pričom jeho Pro verzia ponúka dokonca 200 Mpx snímač. Musím však povedať, že testovaná vzorka ma nakoniec prekvapila. Hlavný snímač si vie pri zachytávaní snímky poradiť aj s ostrým slnkom, a to bez výraznejších deformácií. Ponúka kvalitné a živé farby plné ostrých detailov, a to aj s postupne sa zhoršujúcim podnebím. Čo sa týka videozáznamov, tak tu si užívateľ môže nastaviť zber 4K pri 30 FPS. Sekundárnym snímačom je ultraširokouhlý 8 Mpx (f/2,2), ktorý v zmysle kvality beriem ako uspokojivý priemer plný kompromisov – detailnosť záberov je slabšia. Zadnú stranu potom dopĺňa makro objektív s 2 Mpx (f/2,4), ktorý budete však v praxi sotva využívať. Kapitola sama o sebe je predná selfie kamera s priestrelom v displeji, ktorá má 20 Mpx snímač (f/2,24) a za dobrého počasia zvláda zachytávať pomerne slušné zábery, aj keď v danej cenovej relácii by som si osobne predstavoval niečo kvalitnejšie – stačí, aby slnko zašlo za mraky a už sú zábery plné hluchých detailov.

Xiaomi sa s modelom 12T podarilo uspokojiť väčšinu mojich požiadaviek. Ide o cenovo dostupnú vlajkovú loď so zaujímavým dizajnom a perfektným spracovaním, ktorú poháňa výkonný čipset. Medzi ďalšie prednosti patrí krásny AMOLED panel so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, dobrá výdrž batérie doplnená o rýchle dobíjanie a užívateľsky prístupný operačný systém. Čerešničkou na torte je rovnako kvalitný hlavný snímač fotoaparátu, vďaka ktorému si budete vedieť zdigitalizovať aj tie najpestrejšie momentky z vášho života. Zamrzí však absencia akejkoľvek ochrany voči vonkajším vplyvom.

Naše hodnotenie

Vynikajúci zástupca vyššej strednej triedy s malým množstvom kompromisov.

Klady

 • prémiový dizajn
 • batéria a nabíjanie
 • obsah balenia
 • cena
 • hlavný fotoaparát
 • kvalita vyhotovenia

Zápory

 • žiadna ochrana voči vode
 • niekoho môže zaskočiť váha
 • selfie snímky

Informácie o produkte

Xiaomi 12T 2022

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 75,9 mm
 • Výška: 163,1 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,6 mm
 • Hmotnosť: 202 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 600 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Friderika Hodossyová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk