RECENZIA: Motorola Edge 30 Ultra - A není to málo, Antone Pavloviči?

RECENZIA: Motorola Edge 30 Ultra - A není to málo, Antone Pavloviči?

 

Na trh s mobilnými telefónmi by sme mohli aktuálne nahliadať z rôznych uhlov pohľadu. Každopádne, to slovíčko, ktoré by prevládalo v sumári väčšiny z nás, by dozaista charakterizovalo pocit stagnácie ako takej. Súčasné technológie jednoducho narážajú na svoje limity a spoločnosti snažiace sa do tohto segmentu priniesť aspoň trocha revolúcie musia často siahať po neočakávaných nápadoch. Máme tu pomaly ale isto udomácnené telefóny so skladacím displejom naznačujúce akú takú budúcnosť, avšak nejaký výraznejší pokrok je stále v nedohľadne, a preto to zopár firiem skúša tam, kde to možno ani nie je potrebné. Žiarivým príkladom je spoločnosť Motorola patriaca už roky pod Lenovo; tá sa do svojej najnovšej vlajkovej lode rozhodla integrovať jeden historický medzník – primárny fotoaparát s rozlíšením 200 Mpx!

Prémiový telefón Motorola Edge 30 Ultra je vôbec prvým telefónom so šialeným 200 Mpx snímačom, ktorý sa na náš trh dostal v dvoch farebných prevedeniach (sivej a bielej), a to za celkovú sumu cca 900 eur. Balenie je z plne recyklovaného papiera a okrem mobilu samotného ponúka extrémne výkonnú nabíjačku (120W) s USB-C koncovkami na oboch stranách kabeláže. Výrobca vám navyše ako bonus pribalí aj transparentný gumový obal a nezabudne ani na fóliu priamo nalepenú na displej. V tomto ohľade mám snáď len jedno menšie negatívum spočívajúce v nie práve oslnivej dĺžke spomínaného USB-C káblu; mobil som nedokázal počas nabíjania zo zeme dostať ani na priemerne vysoký stôl. Dizajn testovanej vzorky ma však uchvátil a rovnako tak som bol potešený aj z výberu materiálov použitých na výrobu tejto cenovo dostupnej vlajkovej lode. Rozhodne sa tu rozprávame o prémiovom zariadení s kovovým šasi a vybrúsenými hranami – prístroj sa preto perfektne drží v ruke, aj keď ju máte vlhkú a s váhou pod dvesto gramov nemá tendenciu vám natiahnuť žiadnu šľachu. Zadnú stranu zastupuje sklo s drsným a matným povrchom. Nezbiera teda odtlačky a ani na seba neviaže žiadny druh nečistôt. Práve za toto musím autorom Edge 30 Ultra zatlieskať, keďže po vystavení telefónu dosahu slnečných lúčov, sa jeho zadná strana začne nečakane a krásne trblietať. Rovnako tak som bol potešený zo zapracovania decentnejšie vyzerajúceho fotomodulu do pravého horného rohu, ktorý aj cez spomínaný rekord nemá tendenciu vám vypichnúť oko. Vizuálna stránka je plná moderného minimalizmu a nenápadných detailov; nápis výrobcu, logo, audio technológia, to všetko prispieva k pôsobivej celistvosti a istému druhu luxusu. Jediné fyzické tlačidlá sa nachádzajú na pravej strane a zásuvka pre dve nanoSIM karty je naopak umiestnená na spodnej hrane. Celkový dojem z odolnej a pevnej konštrukcie však výrazne kazí absencia vyššieho IP krytia a preto zabudnite na prípadný pád tohto mobilu do záchodu alebo dresu s vodou, nedopadlo by to pre neho vôbec dobre. Mobil má krytie len IP52, čo zastupuje jemnú spŕšku vody, avšak nič viac.

Displej vás ohromí

Nový Edge 30 Ultra používa P-OLED panel s veľkosťou 6,67 palca pri pomere strán 20:9 a obnovovacou frekvenciou 144 Hz. Medzi jeho ďalšie výrazné prednosti spadá podpora HDR10+ a jasu atakujúceho úroveň 1 250 nits – obrazovka je tak plne čitateľná aj počas slnečných dní. Aj keď je rozlíšenie v úvodzovkách len 2 400 x 1080 a v danej celovej relácii by ste u konkurencie našli lepšie čísla, výsledný dojem z kvality obrazovky je nadštandardne dobrý a samotné rozlíšenie preto nevnímam ako problém. Ostatne hustota pixelov na jeden palec je okolo úrovne 393. Panel chránený sklom Corning Gorilla Glass 5 je zahnutý do krajov a jeho pozorovacie uhly sú rovnako vynikajúce. Variabilita obnovovacej frekvencie vám skáče od 60 do 144 Hz, čo si môžete regulovať manuálne, alebo všetko ponechať v réžii umelej inteligencie. Pod obrazovkou sa v jej dolnej časti nachádza dobre fungujúci optický snímač odtlačkov prstov, s ktorým som počas viac než mesačného testu nemal žiadny problém.

Presuňme sa teraz ku stručnému opisu softvérovej výbavy. Operačným systémom je krásne čistý Android 12 s trojročnou sľubovanou podporou hlavných OS balíčkov a štyrmi rokmi bezpečnostných záplat. Prostredníctvom aplikácie výrobcu si môžete v danom zariadení prispôsobovať vizuálny aspekt operačného systému (meniť ikony, pridávať gestá, prepínať tapety alebo upravovať font), avšak všetko toto beží bez akéhokoľvek zaťaženia mobilu samotného. Samozrejmosťou je možnosť prepojenia s desktopom/laptopom/monitorom pomocou funkcie Ready For a tak isto aj Always-On plné rôznych dodatočných prispôsobení. A ako je na tom výkon? Zákazník sa môže spoľahnúť na 12 alebo 8 GB RAM a hlavne procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, ktorý mobilu poskytne dostatočnú silu na plynulé užívateľské rozhranie nezadýchavajúce sa ani pri náročnejších operačných procesoch. Chcete si na ňom spustiť súčasnú špičku v zmysle interaktívnych videohier? Nie je problém. Chcete pomocou neho postrihať pár videí a ešte si popritom pozrieť ďalší diel vášho obľúbeného seriálu na Netflixe? Motorola Edge 30 Ultra je vám plne k dispozícii. Zámerne uvádzam, že sa telefón nezadýcha, keďže nástup výraznejšieho tepla som pri teste vôbec nezaevidoval.

Nabíjanie aké všetci chceme

Ďalšou výraznou prednosťou, hneď po dizajne, výkone a OLED obrazovke, je možnosť zrýchleného nabíjania. Motorola pre svoju vlajkovú loď vybrala batériu s kapacitou 4 610 mAh, vďaka čomu ste pri plnom vyťažení schopní vydržať jeden celý deň bez nabíjania a pri strednej záťaži pokojne aj dvakrát toľko. Výhodou je však už spomínaná 120 W nabíjačka, ktorá vám za štvrť hodinky dokáže batériu nabiť na kapacitu viac než sedemdesiat percent. Pri pól hodine sa dostanete na maximum, a to takmer z úplnej nuly. Kto by miesto káblu dával prednosť bezdrôtovému tankovaniu energie, môže sa spoľahnúť na výkon 50 W a nesmiem zabudnúť ani na reverzné nabíjanie s 10 W, pomocou akého si môžete dobiť napríklad vaše hodinky.

Ak ste dočítali až sem, určite už netrpezlivo očakávate naše hodnotenie najväčšej prednosti, z pohľadu PR oddelenia spoločnosti Motorola, čiže fotoaparátov. Motorola Edge 30 Ultra je prvým telefónom s 200 Mpx snímačom, čo síce na papieri znie perfektne, avšak realita už tak ružová nie je. Ten kto očakáva, že čím viac Mpx o to lepšie fotografie, bude v tomto smere sklamaný. Predmetný hardvér síce fotí slušne, avšak konkurencia mu v danej cenovej relácii dáva výrazne na frak. Poďme však na vec pekne postupne. Hlavnému snímaču s 200 Mpx (f/1,9) sa aj cez svoju jasne deklarovanú prevahu nedarí zhotovovať detailne pôsobivé obrázky a ak mám byť úprimný, sotva dokážem badať rozdiel medzi 50 Mpx podporeným kvalitnou AI a 200 Mpx v Edge 30 Ultra. Ostatne aj Motorola pochopiteľne spája viacero pixelov do jedného, aby si pomohla tam, kde je málo svetla, avšak celé to zdôrazňovanie prelomového snímaču je skôr účelovou reklamou než nejakou hmatateľnou prednosťou, na akú by ste mali reflektovať. Testovaná vzorka prosto fotí ako zo strednej triedy a je úplne jedno, či je vonku krásne počasie alebo tma ako v rohu. Zachyteným momentkám chýba predovšetkým celistvá vyváženosť a na desať pokusov pripadne len malá časť podarených fotografií, ktoré nebudete okamžite mazať. Po boku onoho historického medzníku stojí ultraširokouhlý 50 Mpx snímač (f/2,2), teleobjektív s 12 Mpx (f/1,6) a predná selfie kamera s 60 Mpx (f/2,2). Teleobjektív s dvojnásobným priblížením je akási z núdze cnosť, avšak práve predná kamera by sa dala definovať ako dobre fungujúca, a to aj pri horších svetelných podmienkach. Opäť tu však platí, že vyššie Mpx ešte automaticky neznamená vyššiu kvalitu momentky samotnej. Čo sa týka video materiálu, Edge 30 Ultra zvláda 8K pri 24FPS či 4K pri 60FPS, a ak by ste chceli siahnuť po HDR10+, dostanete sa na 4K s 30FPS. Záznamy sú bez otrasov a celkovo uspokojivé, aj keď som nebol extra potešený z divnej saturácie farieb a častého trhania či šumu.

Je to trocha paradox, každopádne nová vlajková loď spoločnosti Motorola, je všetkým len nie ideálnym a prémiovo pôsobiacim fotomobilom. Ide o telefón s krásnym dizajnom a rovnako ohurujúcou obrazovkou. Potešila ma batéria, rýchlosť jej dobíjania a rovnako tak aj výkon. Zariadenie však sklamalo z pohľadu priemerného fotoaparátu, ktorý síce trhol rekord v Mpx, ale to vo finále nič neznamená.

Naše hodnotenie

Cenovo dostupná vlajková loď plná predností, ktorá však fotí skôr priemerne než revolučne.

Klady

 • dizajn
 • displej
 • výkon a plynulosť
 • batéria a rýchlosť nabíjania
 • cena
 • čistý Android

Zápory

 • absencia vyššej odolnosti
 • priemerné fotenie

Informácie o produkte

Motorola Edge 30 Ultra 2022

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 75,6 mm
 • Výška: 163,6 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,5 mm
 • Hmotnosť: 194 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 900 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk