RECENZIA: Huawei Nova 10 Pro - Tak ten má štýl

RECENZIA: Huawei Nova 10 Pro - Tak ten má štýl

 

Čínsky výrobca Huawei pokračuje v produkcii telefónov zo série Nova, ktorá sa svojou filozofiou snaží votrieť do srdiečka predovšetkým mladším ročníkom konzumentov, ktorí chcú prémiové funkcie, avšak bez toho, aby im vykrvácala peňaženka. Zvyčajne tak ide o mobilné telefóny majúce vo výbave niekoľko vyložene prepracovaných predností na úrovni vlajkovej lode, avšak súčasne v iných prvkoch zákonite uberajú na kvalite. Presne touto cestou ide aj najnovší model Huawei Nova 10, ktorý sa nám do redakcie dostal v drahšej verzii s tradičnou skratkou Pro.

Štandardne len 4G

Predmetný 4G telefón sa mi dostal do rúk vo verzii s 8 GB RAM a úložiskom s veľkosťou 256 GB, to všetko v lokálnej cene balansujúcej na hranici 750 eur. V už tradične bohatom balení na vás okrem samotného zariadenia čaká aj silikónový obal, dostatočne dlhá USB-C/USB-A kabeláž a rovnako tak adaptér s úctyhodným výkonom 100 W. Čo sa týka dizajnu, tak toho sa Nova 10 Pro takpovediac nebojí a v zmysle výzoru zadnej strany do toho ide na plné obrátky. Predok je však už tradične v réžii dostatočne veľkého AMOLED panela (reč je o 6,78 palcovej obrazovke s rozlíšením 2 652 × 1 200 px a s obnovovacou frekvenciou 120 Hz), ktorý má tenučké rámiky a plne zaoblené hrany. V ľavej hornej časti svieti čierny výrez pre duálny fotoaparát v tvare tabletky, kde hrá prím 60 Mpx snímač po boku dvojitého teleobjektívu. Prečo toto spomínam už v úvode našej recenzie?

Dôvodom je moja snaha potvrdiť si už vyššie uvádzanú filozofiu série Nova, ktorá skutočne chce aj naďalej cieliť na mladých ľudí milujúcich selfie a nakrúcanie prednou kamerou. Dobre, obráťme teraz list, respektíve si otočme telefón na druhú, poriadne divokú stranu. Tej dominuje extravagantne spracovaný modul fotoaparátov obkolesený zlatým lemovaním, ktorý svojím tvarom rovnako naplňuje spodobnenie s farmaceutikami – vizuálne nemusí sadnúť väčšine z vás. Mne osobne sa, úprimne, nepáčil vôbec, avšak to je môj subjektívny názor založený na skutočnosti, že mám rád skôr minimalizmus než tento formát naleštenej extravagantnosti. Viem si Huawei Nova 10 Pro predstaviť v ruke krásnej a luxusne sa obliekajúcej influencerky, avšak už menej ho viem priradiť k iným archetypom sociálnych sietí. Nechajme však tento aspekt bokom a poďme ďalej. Tam, kde u mňa fotomodul nenašiel pochopenie, sa naopak zvyšku zadnej strany podarilo uspieť. Kryt je z kovu a potiahnutý drsnejšou textúrou (zabraňuje vytváraniu nechcených odtlačkov a zbieraniu nečistôt). Aj keď tenký rám šasi už neráta s použitím kovu, celkový dojem z konštrukcie právom vyvoláva efekt prémiovej kvality, čo bolo dozaista aj cieľom konštruktérov.

Spoľahlivý snímač

Horná hrana skrýva komoru pre dva reproduktory, spodná zásuvku pre dve SIM karty. Aj keď je telefón zakrivený z oboch strán, držanie v ruke je bezproblémové a váha tesne pod hranicou dvesto gramov je krásne vybalansovaná – apropo, asi vám nemusím opisovať, ako sa telefón správa, keď ho položíte na rovnú plochu jeho zadnou stranou, kde trčí onen spomínaný komín. Na pravej hrane šasi nájdete v rozumnej výške umiestnené tlačidlá pre ovládanie zvuku a zamknutie, avšak najlepším spôsobom, ako vstúpiť do mobilu ostáva spoľahlivý optický snímač odtlačkov prstov zasadený pod spodnou časťou displeja. A keď sa nám už takto pekne podarilo testovanú vzorku odomknúť aj prostredníctvom písmeniek, poďme sa pozrieť na operačný systém integrovaný do Nova 10 Pro. Ide o EMUI 12 čoby ekvivalent Android dvanástky, ktorý samozrejme absentuje v zmysle Google služieb, avšak k dispozícii je vám stále sa rozširujúca galéria aplikácií priamo od výrobcu. V tomto bode by bolo asi vhodné spomenúť, že firme Huawei sa už podarilo aj v rámci Slovenska zabezpečiť všetky potrebné aplikácie pre bežné používanie, či už sa rozprávame o mapách, bankách, čiastočne emailoch alebo monitorovaniu vašich športových výkonov. Stále však treba dodať, že než vôbec Huawei bude schopný svoj ekosystém dotiahnuť aspoň na viac než polovičnú úroveň konkurencie, bude to trvať ešte nejaký ten piatok.

Počuli ste ten zvuk? To zavŕzgali pomyselné dvere od strojovne Nova 10 Pro, kde si spokojne pradie procesor Snapdragon 778G, vďaka ktorému sa nemusíte báť akejkoľvek straty výkonu aj počas náročnejších procesov. Zabudnite však na nejaké rozmarné hranie hier, keďže pri výbere grafického čipu sa výrobca rozhodol siahnuť po Andreno 642L, čo je už pomerne slabšia podpora interaktívnej zábavy.

Fotoaparát ako prednosť

Fotoaparáty sú jasnou a nepopierateľnou výhodou testovanej vzorky. Nova 10 Pro má, okrem už spomínanej selfie výbavy, v talóne hlavný 50 Mpx (f/1,8) snímač nasledovaný ultra širokým 8 Mpx (f/2.2) a 2 Mpx (f/2.4) makrom. Telefón fakticky používa rovnaký snímač tak, ako oceňovaný model P50 Pro, čo užívateľovi poskytne možnosť zachytávať skutočne nádherné snímky aj s patričnou podporou zo strany umelej inteligencie. Vďaka AI som bol schopný vytvoriť pôsobivé nočné snímky plné detailov, ktoré by som sa nebál vyhodiť do sveta. Ešte o kus kvalitnejšia je však podľa môjho názoru v tomto texte spomínaná selfie zostava s dvojitým teleobjektívom a dostatočne širokým záberom, vďaka ktorému ste schopný vytvárať exkluzívny vlogový video-obsah v 4K a pri tridsiatich snímkach za sekundu (to isté platí aj pri zadnom module).

Ďalšou veľkou prednosťou Huawei Nova 10 Pro sa stáva rýchlosť nabíjania prostredníctvom pribaleného 100 W adaptéru, vďaka čomu ste schopný kapacitu akumulátoru (4 500 mAh) naplniť z nuly na sto už behom dvadsiatich minút! Pri bežnom používaní vás dokáže samotný mobil podržať dva dni, pri náročnejších procesoch viac než jeden celý deň. Trocha ma mrzí absencia bezdrôtového nabíjania a rovnako tak aj nešpecifikovaná odolnosť voči vonkajším vplyvom. Ako vidíte, Huawei sa v segmente vyššej strednej triedy s ich modelom Nova 10 Pro rozhodne nestratí a pre zákazníkov, ktorí si už zvykli na ich čiastočne limitovaný ekosystém, je práve vyššie opisovaný mobil dozaista vhodnou voľbou. Zvlášť v tom prípade, ak si potrpia na extravagantný dizajn a tvorbu obsahu prostredníctvom prednej kamery.

Naše hodnotenie

Dôstojný zástupca strednej triedy s osobitým výzorom.

Klady

 • osobitý dizajn
 • spracovanie
 • kamerový systém
 • batéria
 • príslušenstvo
 • rýchlosť nabíjania

Zápory

 • absentuje bezdrôtové nabíjanie
 • dizajn nesadne každému
 • ekosystém má svoje limity

Informácie o produkte

Huawei Nova 10 Pro 2022

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 74,45 mm
 • Výška: 164,24 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,88 mm
 • Hmotnosť: 191 g
 • Orientačná cena: 750 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Huawei

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk