RECENZIA: Vivo X80 Lite 5G - Nie je Lite ako Lite

RECENZIA: Vivo X80 Lite 5G - Nie je Lite ako Lite

 

V polovici tohto roka som vám mal možnosť odovzdať svoje dojmy ohľadom novej vlajkovej lode u nás pomaly ale isto už dobre udomácnenej spoločnosti vivo. Išlo toho času o model vivo X80 Pro, ktorý ma príjemne šokoval v mnohých smeroch a ak by ste sa ma aj dnes opýtali, ktorý mobil v hodnote zhruba 1000 eur by ste si mali zakúpiť, ak chcete zachytávať čo najkvalitnejšie fotografie a videá, neváhal by som ani sekundu a moje odporúčania by padli práve na X80 Pro. V tejto súvislosti som bol preto zvedavý, ako to ohľadom kvalít dopadne počas testu nedávno oznámenej Lite verzie, ktorú nám vivo, aj za asistencie krásnych modeliek, odhalilo počas svojej udalosti v Prahe. Ako určite dobre viete, Lite je skratka označujúca výkonnostné a funkčné osekanie štandardného modelu a niektoré spoločnosti tento pojem účelovo využívajú na predaj, nazvem to diplomaticky, pomalých šuniek. Preto by si spotrebiteľ mal pred kúpou niečoho takto označeného dávať veľký pozor, do čoho to vlastne tlačí svoje ťažko zarobené peniaze. Ak vás preto zaujíma, ako hodnotím kvality vivo X80 Lite po takmer mesačnom zaťažkávacom teste ja, nasliňte si svoj virtuálny prst a posuňte sa o pár riadkov nižšie.

Zdieľaný SIM slot

Predmetný mobilný telefón spadá do segmentu strednej triedy, ostatne, cenovka balansujúca na hranici medzi 400 a 450 eur je toho jasným dôkazom. Osobne musím spoločnosť vivo už takto v úvode pochváliť za jednu vec a tou je snaha o prevzatie nesporných kvalít z X80 Pro a prenesenie ich v čo najširšej podobe do Lite verzie, bez toho, aby sa oba modely na seba nejako zásadne vizuálne podobali. Keď si položíte vedľa seba X80 Pro a X80 Lite, nadobudnete pocit, že ide o koncepčne úplne iné telefóny. Lite forma využíva hranatý rám na štýl iPhone mobilov a akokoľvek samotný rám vyzerá byť kovový, po bližšom preskúmaní zistíte, že ide o plast. Mohli by sme to brať ako menšie negatívum? Dozaista. Avšak plast je pri takto ostrých hranách určite príjemnejší počas pevného zovretia v ruke než kov, ktorý by vás rezal do kože, nehovoriac o prípadných pádoch mobilu z väčšej výšky.

Už pri reportáži z Prahy som vivo X80 Lite tituloval ako telefón pre instagramových nadšencov. Jedným z dôvodov sa stala jeho zadná strana vo verzii Sunrise Orange, ktorá je, tak ako u vivo V23 5G, schopná meniť farbu na základe lomu svetla. Ak ste s mobilom vonku, alebo ho dáte pod UV lampu, môžete pomocou tienenia doslova vytvárať obrazce na zadnej ploche a rovnako tak sa nechať ohúriť krásnym trblietavým vizuálom –odporúčam vám si pozrieť priloženú fotodokumentáciu a budete presne vedieť o čom je reč. Čo sa týka fotomodulu, v X80 Pro sme mali jednoliaty kruhový výrez zasadený do štvorcového zrkadla, Lite verzia sa nám proporčne o jednu tretinu zmenšila a rozdelila do samostatných kruhov. Výrazné vyčnievanie fotoaparátov samozrejme jednoducho skorigujete aj pribaleným silikónovým puzdrom v transparentnej farbe a keď už spomínam obsah balenia, tak jeho súčasťou sú aj káblové štuple do uší, kompletná USB-C kabeláž, redukcia z USB-C na 3,5 mm audio kábel a adaptér s výkonom 44 W.

IP54

Dizajn vivo X80 Lite sa mi zapáčil na prvú dobrú. S váhou 188 gramov a pri rozmeroch 159,2 x 74,2 x 7,8 mm sa s telefónom krásne manipuluje a pri vložení do vrecka nohavíc ho vnímate len minimálne. Všetky fyzické tlačidlá sa nachádzajú na pravej strane a sú umiestnené tak, aby ste nemali problém na ne dosiahnuť svojím palcom. S odolnosťou IP54 môžete smartfón pokojne zobrať von do daždivého počasia, bez toho, aby ste sa museli obávať o jeho funkčnosť a musím sa priznať, že mobil mi raz nešťastne padol na tvrdú dlážku z pomerne veľkej výšky a na jeho ráme to nezanechalo ani škrabanec. X80 Lite je vybavený 6,44 palcovým AMOLED panelom bez oblých hrán, z ktorého na vás mrkne Full HD+ rozlíšenie s obnovovacou frekvenciou na hranici 90 Hz (nejde o plnú variabilitu, máte možnosť voľby medzi 60 a 90 Hz).

Čo sa týka maximálneho jasu, tak tu máme pri zapnutom HDR údaj 1300 nitov, respektíve 800 nitov v bežnom moduse zobrazenia. Keď už spomínam práve HDR, určite vás poteším informáciou o podpore HDR10+ v rámci služby Netflix – večer pod paplónom to bude náramne krásne svietiť. S pomerom strán 20:9 a jemnosťou 409 ppi je panel, chránený sklom Schott Xensation Up, na oko príjemný a to zvlášť, ak si zadáte vyššiu obnovovaciu frekvenciu. V rámci funkčnosti môžete na obrazovke aktivovať Always-on s viac-menej kompletným pokrytím notifikácií a jediné čo ma v súvislosti s audiovizuálnou prezentáciou sklamalo, bola mono reprodukcia zvuku prostredníctvom jedného reproduktora, umiestneného na spodnej hrane. V dolnej časti obrazovky je integrovaná aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá však nie je ultrasonická tak ako pri Pro modeli, naopak, využíva dnes už štandardnú optickú technológiu – jej celková spoľahlivosť je však vysoká.

Android 12 s Funtouch

Testovaná vzorka dorazila už z továrne s operačným systémom Android 12 doplneným o nadstavbu Funtouch OS. V tomto smere vám výrobca garantuje trio veľkých aktualizácií a samozrejme aj rovnaký počet bezpečnostných balíčkov. Plynulosť chodu som overoval v rôznych smeroch a pri rôznych stupňoch zaťaženia, s tým, že som počas recenzovania nezaznamenal žiadne problematické správanie – notifikácie chodili spoľahlivo, batéria mala konštantnú krivku vybíjania a samotná nadstavba nepôsobila násilným, či rušivým dojmom. Keď už spomínam akumulátor, tak vivo do tohto 5G mobilu integrovalo batériu s kapacitou 4 500 mAh a podporou 44 W nabíjania, čo užívateľov dostane aj pri častejšej interakcii na 2 celé dni a to je dozaista potešujúci údaj. Pri rýchlom nabíjaní je však nutné používať výlučne vivo príslušenstvo, inak spomínaných 44 W nedosiahnete.

Záverom sa poďme pozrieť na kvalitu fotomodulov. X80 Lite využíva hlavný 64 Mpx (f/1.79) senzor s optickou stabilizáciou, nasledovaný 8 Mpx (f/2.2) ultraširokým snímačom a 2 Mpx (f/2.4) makro senzorom. Práve onen makro snímač je v šasi podľa môjho názoru úplne zbytočne a pochybujem, že ho majitelia daného mobilu využijú viac než raz. Hlavnou hviezdou samozrejme ostáva primárny 64 Mpx fotoaparát, ktorý zo seba tlačí krásne ostré snímky plné pestrých a vyvážených farieb – v zmysle strednej triedy. Trocha sa mračím na vedenie vivo, že z Pro modelu nedostali do Lite verzie know-how Zeissu, každopádne telefón pri aktivácii nočného režimu zvláda v rýchlosti spracovať ostré snímky aj bez výrazného šumu. Problémy nastávajú pri prepnutí do ultraširokého snímania, kde nemôžete očakávať takú ostrosť, čo sa ale v strednej triede deje úplne bežne. No a čo by to bol za instagramový mobil, ak by neponúkal kvalitnú selfie kameru. Cez malý priestrel v hornej časti obrazovky sníma vašu tvár 50 Mpx kamera so spoľahlivým automatickým zaostrovaním. Výsledné snímky sú krásne aj za zhoršeného počasia. Predný aj zadný snímač zvláda navyše video záznam v 4K pri 30 fps, čo je už priam pozvánka na tvorenie vlogov alebo unboxing videí.

Cena vs Výkon

Vivo X80 Lite 5G naplňuje predstavy o správnom pomere medzi cenou a výkonom. Aj keď dám bokom vyššie zámerne vôbec nespomínaný procesor MediaTek Dimensity 900 a jedinú predávanú 8 GB RAM konfiguráciu, ostáva mi v ruke výkonnostne dostatočné železo na bežné využívanie, či hranie, s ktorým si môžete spraviť vysoko kvalitné fotografie aj videá. A pridaná hodnota? X80 Lite vyzerá vďaka svojmu dizajnu a špeciálnej zadnej strane doslova oslnivo.

Naše hodnotenie

Plnohodnotný zástupca strednej triedy s nádherným vizuálom a spoľahlivou kamerou.

Klady

 • dizajn
 • displej
 • obsah balenia
 • hlavný a predný fotomodul
 • batéria a nabíjanie
 • odolnosť

Zápory

 • zbytočné makro
 • mono zvuk

Informácie o produkte

Vivo X80 Lite 5G 2022

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 74,2 mm
 • Výška: 159,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,79 mm
 • Hmotnosť: 186 g
 • Farba: zlatá
 • Orientačná cena: 450 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Vivo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk