RECENZIA: ROG Phone 6 Pro - Budúcnosť hrania?

RECENZIA: ROG Phone 6 Pro - Budúcnosť hrania?

 

Opäť budem jemne nostalgický (čo iné mi už v mojom pokročilom veku vlastne aj ostáva) a zaspomínam na staré dobré časy počiatkov rodenia sa hernej kultúry. Ako decko som pojem videohry vnímal nesmierne silne, ale vnímal som ich v rýdzo úzkom fokuse v rámci spôsobu interaktívneho hrania ako takého. Mohol som zaskočiť do rómskej maringotky a do blikajúceho automatu nahádzať svoje ťažko našetrené mince, alebo ostať doma s konzolou a hrami, ktoré som už mal aj tak prejdené od začiatku až po koniec. Bola to doba, keď sme jednoducho vnímali hranice možností interakcie samotnej a vedeli sme, že okrem tradičných konzol tu, samozrejme, je ešte PC a tým tá celá zábava končí. Dnes už je všetko úplne inak a nezastaviteľný posun technických možností dáva bežnému smrteľníkovi šancu ponoriť sa do hrania kedykoľvek, kdekoľvek a akokoľvek. Jedným zo silných pilierov na scéne sprostredkovania interaktívnej zábavy je aj segment mobilných telefónov a tam, kde to všetko začalo pomaly sa plaziacim hadom, čo si nevyhnutne musí zahryznúť do svojho chvosta, to dnes prerástlo do komplexných diel, ktoré produkujú miliardové zisky. Áno, mohli by sme sa rozprávať o tom, ako popularita hrania na telefónoch narástla vďaka nie práve etickej šedej zóne mikrotransakcií, ale nie všetky kvalitné mobilné tituly boli vytvorené s cieľom dlhodobo odľahčovať váhu vášho konta. Vo finále aj tento segment končí u hier a aby ste si ich mohli užívať bez akýchkoľvek limitov, je vhodné mať v ruke dostatočne výkonný hardvér. Aj na základe vyššie vymenovaných skutočností dnes môžeme povedať, že sekcia herných mobilov každým rokom narastá a my sa dnes spoločne porozprávame o jednom zo silných zástupcov tohto segmentu – ROG Phone 6 Pro.

Republika pre mobilných hráčov

Dlho, predlho som sa snažil dostať do našej sekcie testov telefónov práve už hojnú chvíľu existujúci rad herných mobilov ROG a som nesmierne rád, že vďaka podpore ASUSu sa to podarilo aspoň so šiestym a zároveň najnovším zárezom. ROG 6 nadväzuje na úspechy svojich predchodcov a aj na náš trh prichádza v dvoch verziách. Máme tu štandardnú šestku a o niečo výkonnejšiu verziu 6 Pro. Drahší PRO model je vybavený 18 GB operačnou pamäťou, za čo by sa dnes nemusel hanbiť ani výkonný herný notebook strednej triedy, pričom zároveň ponúka aj úložisko na úrovni 512 GB. O niečo lacnejšia základná verzia má voliteľnú RAM, a to buď vo verzii 12 GB s 256 GB úložiskom, alebo 16 GB doplnené o 512 GB priestor. Nech sa na tieto údaje pozeráte z akéhokoľvek uhla, musí vám z toho vychádzať, že tu sa skutočne rozprávame o rýdzo hernom železe. A to si k tomu ešte pridajte procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen a 165Hz AMOLED displej s rozlíšením 2448×1080.

Nás teraz už bude zaujímať vyložene testovaná vzorka s prívlastkom Pro, ktorá sa aj na lokálnom trhu predáva v luxusne vyzerajúcej bielej farbe. Už samotné balenie je niečo priam exkluzívne, keďže ASUS v tomto prípade vytvoril kartónovú krabicu pripomínajúcu akýsi item z legendárnej FPS Doom, resp. sci-fi truhlu určenú na vesmírnu prepravu biologického materiálu. V momente, keď si telefón zoberiete do ruky, ohromí vás jeho veľkosť (6,78-palcový panel) a aj vyššia váha (239 gramov). V balení okrem výkonného adaptéra a dostatočne dlhého pleteného USB-C kábla nájdete aj malú kartičku, ktorá odkazuje na AR možnosti softvérového rozhrania, čo však samo o sebe beriem skôr ako malú a nie práve oslnivú PR kampaň republiky pre hráčov.

Herný telefón od A po Z

Zo zadnej strany na vás okrem decentných insígnií hernej sekcie ASUSu vyskočí aj sekundárna, dva palce veľká OLED obrazovka nazvaná ROG Vision. Jej účel je pomerne prostý, môžete si do nej naprogramovať stovky zaujímavých animácií, ktoré vám však, samozrejme, budú pojedať kapacitu batérie. Prípadne je možné si na ňu nechať prenášať jednoduché oznámenia v rámci interného softvéru, čo je už oveľa praktickejšie (stav batérie, prichádzajúce hovory, počet mailov atď). Poďme však späť k dizajnu ako takému. Telefón ROG 6 Pro sa nesnaží nijako tajiť svoju príslušnosť k hernému svetu. Proporciami ide o kus poctivého hardvéru zabaleného do kovového šasi, ktoré so svojou hrúbkou na hranici desiatich milimetrov a s vyššou váhou nespadá do kategórie práve extra kompaktných zariadení. Keď vás niekto uvidí s týmto mobilom v ruke, bude mu okamžite jasné, prečo ste si ho kúpili. Ide preto o prístroj, ktorý sa sotva uživí tam, kde má používateľ v láske menšie a výrazne ľahšie šasi.

S testovanou vzorkou som nemal počas mesiaca intenzívneho používania žiadne zásadné technické problémy, hoci jeho veľkosť a váha bola niečo za hranicou bežných proporcií môjho vlastného telefónu - aspoň viete, že máte mobil u seba a nikdy nevybehnete z domu bez neho. Okolo šasi sú situované hneď dva USB-C vstupy, čo má priamu súvislosť s originálnym príslušenstvom ROG, ktoré si ASUS, samozrejme, nemohol ani v tomto prípade odpustiť. O čom je reč? Externé a výkonné chladenie s RGB diskotékou, ktoré zabráni akémukoľvek prehrievaniu celého telefónu, rovnako tak sa rozprávame o špeciálnom gamepade s odnímateľnými ovládačmi na štýl Joy-Conov Nintendo Switch. Všetko do seba vizuálne krásne zapadne a ide o viac ako funkčných pomocníkov. Pokiaľ by ste si však chceli zakúpiť celý set ROG Phone 6 Pro, dostanete sa už na sumu okolo 1 500 eur, čo rozhodne nie je zanedbateľná položka.

Audiovizuálny zážitok

Teraz nadviažem na spomínanú možnosť zahrievania zadnej časti testovanej vzorky. Počas hrania rôznych vyložene mobilných hier a streamovania obsahu z Xbox Game Passu som nezaevidoval žiadne zásadne citeľné výkyvy teplôt. Prístroj za to vďačí trojvrstvovému systému chladenia s parnou komorou a s konštrukčne dobre vyriešeným odvodom horúceho vzduchu. Keď už spomínam hranie samotné, zaujímavou konštrukčnou výhodou sú hmatové spínače zvané AirTriggers a umiestnené na hrane kovového šasi, ktoré si používateľ môže prispôsobiť cez špeciálny herný režim X - na pochopenie jeho komplexnosti by som potreboval viac než len mesiac času. Samotné spínače však nemusia slúžiť len v hernom rozhraní a pokojne si ich môžete zadefinovať ako bežné makro skratky na tradičné funkcie aplikácií.

Ďalšou veľkou výhodou v rámci uvedených spínačov, resp. ich funkciou schopnou vás oveľa intenzívnejšie vtiahnuť do diania v hrách, je aj haptická odozva. Akýkoľvek interaktívny softvér, ktorý som na ROG Phone 6 Pro rozbehol, bežal podľa očakávania bez jediného výkyvu a preto daný model môžem pasovať za ideálne železo na hranie v rámci mobilov, kdekoľvek vám to batéria umožní. Nemusíte sa obávať poklesov snímkovania, zasekávania alebo zlej latencie v ovládaní. Všetka súčasná, ale určite aj budúca mobilná herná produkcia vám vďaka uvádzaným a výkonným črevám bude bežať ako dobre naolejovaný stroj. Qualcomm Snapdragon 8+ v kombinácii s 18 GB operačnou pamäťou môžeme pasovať za burácajúci motor a takmer sedempalcový AMOLED panel za čelné sklo tohto superšportu určeného do vrecka. Len si dajte nohavice s poriadnym opaskom alebo trakmi, lebo vám ich tá váha stiahne na členky.

Obrazovka je vyložene očarujúca a vďaka variabilnému nastaveniu snímkovania (od 60Hz po 165Hz) sa akákoľvek vizuálna prezentácia v podaní tohto mobilu premení na oslnivý zážitok. Či už som hral hry, sledoval filmy/seriály, alebo sa len tak prehrabával svojím cloudovým úložiskom, to, čo som v podaní daného panelu videl, ma uspokojovalo po všetkých stránkach. Vďaka vysokej svietivosti si môžete užívať hranie aj pod náporom ostrejších slnečným lúčov, čo podporuje už vyššie spomínanú teóriu o plnohodnotnom hraní, kdekoľvek vás to len napadne.

Android 12

Asi vás nijako nešokujem, ak poviem, že ROG Phone 6 aj jeho PRO verzia bežia na Android dvanástke s nadstavbou Zen UI. Tu však používateľ môže vo vizualizácii voliť medzi tradične decentným výzorom a typickou hernou ROG kolážou, čo je Cyberpunk krížený s rumunskou diskotékou, pričom v pozadí hrá sugestívna elektro muzika. Ten, kto nemá rád neustále blikanie a zvukové efekty, pôjde do prvého variantu, tomu, kto chce cítiť celú tú auru súčasnej hlasnej gaming kultúry, príde druhá voľba určite atraktívnejšia. Je pekné, že výrobca vám v tomto prípade dáva možnosť voľby a netlačí vás do nejakej nekomfortnej zóny. Prostredníctvom už spomínaného Armory Crate a jeho sekundárnych sekcií si konzument môže prispôsobovať všetko okolo hernej produkcie (špeciálne nastavenia pre každú hru separátne, kam spadá aj vizualizácia zadného OLED panelu a aj citlivosti ovládania). Počas hrania som nemal žiadny problém ako s výkonom, tak ani s operačným systémom a ak dám bokom tie negatívnejšie veci, ktoré už čoskoro zaznejú, ASUS ma v danom prípade opäť dokázal prekvapiť. Predsa len som bol zvyknutý testovať iba ich laptopy a ako vieme, notebook nie je mobil.

Predtým, než prejdem k tomu, čo mi u testovanej vzorky vyložene nesadlo, musím spomenúť jeden z hlavných pilierov kvality každého jedného prenosného telefónu na svete - reč bude o batérii. Výrobca si vyššiu váhu musel nejako obhájiť a tou obhajobou je tentokrát obrovská batéria s kapacitou 6 000 mAh. Za predpokladu, že mobil budete využívať len na bežné úkony, dokáže vás tento akumulátor podržať pokojne aj tri celé dni v kuse. Keď však spustíte náročnejší herný, ale pokojne aj iný softvér (cez ROG Phone 6 Pro som dokázal postrihať dve videá), kapacita batérie začne klesať oveľa výraznejšie. Na vybitie batérie z úplného stavu až po hranicu desiatich percent som potreboval päť hodín intenzívnej záťaže. Ten, kto má možnosť si počas hrania napojiť mobil do siete, určite docení na tieto účely určený USB-C port zboku, ten podporuje aj HDMI rozhranie. Tok energie je nastavený maximálne na 65 W, čo vám umožní nabiť prístroj z nuly na sto už behom necelej hodinky, ale na záver si dáme menší šok. Mobil za 1400 eur nemá podporu bezdrôtového nabíjania!

Fotoaparát nepotešil

Neviem, ako to máte vo svojej hlave interne nastavené, ale ja keď mám dať za nový telefón viac než tisíc eur, automaticky chcem vlastniť zariadenie vybavené nadpriemerne dobrým fotoaparátom, nech už si pod tým predstavíte čokoľvek. ASUS do svojej vlajkovej lode v rámci telefónov však rozhodne nenamontoval to najlepšie, čo mohol. Výsledkom je tak moje rozčarovanie nad kvalitou vyhotovených momentiek. Zadná strana má výrazne vyvýšený fotomodul obsahujúci hlavný 50 Mpx (f/1,9) snímač od SONY (IMX766), ktorý je doplnený o 13 Mpx (širokouhlý) a 5 Mpx (makro fotoaparát). Zabudnite na teleskop a tiež nečakajte nejaké špeciálne softvérové barličky pre vašu tvorbu. Daná zostava je jednoducho určená pre vyššiu strednú triedu, ktorá vo svete konkurencie nepotrebuje prejsť cez magickú hranicu tisíc eur. Zhotovené obrázky sú síce pomerne ostré, keď sa však v nich začnete bližšie hrabať, zbadáte efekt šumu a prehnanú sýtosť. Zhotovenie záberu má, navyše, menšiu latenciu (opäť tu musím byť kritický a porovnávať testovanú vzorku s inými v rámci prémiovej sekcie) a ten, komu sa trasú ruky, si na správne zachytenú momentku bude musieť nachystať viacero pokusov. U ultraširokouhlého snímača ste schopný dostať priemer len počas ideálneho počasia a Makro sa z roviny priemernosti nesnaží nijako výraznejšie vymaniť. Aby som onú vlnu negativity aspoň trocha zmiernil, tak predný 12 Mpx fotoaparát ma voči zvyšku pomerne potešil, keďže zvláda vyprodukovať viac ako uspokojivé selfie snímky, a to aj so zaujímavým potlačením okolitej krajiny do úzadia. Hodnotený fotomodul dokáže nakrúcať videá v rozlíšení 8K pri 24 FPS, avšak oveľa kvalitnejšie zábery dostane pri 4K s možnosťou prepnutia až na 60 snímok za sekundu. Stabilizácia vašej tvorby je obstojná, video pôsobí dostatočne ostro, ale ako aj pri fotkách, aj v tomto prípade je vizuálna koláž farieb neprirodzená.

Herných mobilov dnes pribúda ako na bežiacom páse a spoločnosť ASUS aj naďalej zvláda zachovať v tomto segmente status ceneného výrobcu. Jej ROG Phone 6 Pro je extrémne výkonný kus hardvéru do vrecka, ktorý v zmysle prezentácie akejkoľvek hernej produkcie nepotrebuje robiť ústupky. Nami testovaný mobil je po vizuálnej stránke skutočne jedinečným hardvérom, ktorý zvláda zažiariť nielen počas užívania si interaktívnej tvorby, ale aj počas bežných pracovných úkonov. Prístroj vie byť bežným mobilom aj rýdzo hernou beštiou, avšak stále mu do dokonalosti chýba naplniť niekoľko atribútov. Absencia bezdrôtového nabíjania, priemerný fotomodul, slabší stupeň krytia (IPX4) a vyššia váha - na tieto veci sa prípadní záujemcovia budú musieť pripraviť ešte pred investovaním výrazne veľkej sumy peňazí.

Naše hodnotenie

Najlepší herný mobil na scéne.

Klady

 • dizajn
 • batéria
 • displej
 • výkon
 • herné prednosti

Zápory

 • kamera
 • chýba bezdrôtové nabíjanie
 • váha

Informácie o produkte

ROG Phone 6 Pro 2022

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 77,25 mm
 • Výška: 172,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 10,39 mm
 • Hmotnosť: 239 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 1400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk