RECENZIA: Vivo V23 - Dizajn ako hlavná prednosť

RECENZIA: Vivo V23 - Dizajn ako hlavná prednosť

 

Verím, že aj na základe niekoľkých nedávnych článkov, či už išlo o reportáž z Berlína, alebo priamo recenzovanie telefónu X80 Pro, sme pre lokálny trh doteraz skôr menej známu spoločnosť vivo dostatočne priblížili vám, našim čitateľom. Ich portfólio mobilných telefónov si totižto zaslúži pozornosť aj mimo cielenia na prémiové modely a o tom svedčí aj verzia vivo V23, ktorá je schopná zaujať ešte skôr, než ju vôbec zapnete. Preto ak sa vám drvivá väčšina mobilov v súčasnosti zdá ako jedna a tá istá koláž plná nudy, s vivo V23 sa rozhodne môžete dostať do úplne inej sféry vnímania dizajnu. Ostatne, v tomto prípade sa samotné vivo vôbec netají skutočnosťou, že im išlo predovšetkým o jedinečný dizajn lákajúci ruky mladých ľudí. Čo ďalej má V23 v talóne a či je tento zástupca strednej triedy schopný ponúknuť aj čosi viac, než len uhrančivú hru so svetlom, o tom si povieme viac v nasledujúcom texte.

Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.2

Tú pomyselnú vlečku plnú písmeniek môžeme spustiť z kopca práve opisom vizuálu. Predmetný telefón prichádza na náš trh v dvoch farebných prevedeniach (čierna a zlatá), z ktorých mne sa do rúk dostala tá elegantnejšia verzia. Zlaté prevedenie je však len akýmsi prvým krokom v rámci vizuálnej pestrosti, ktorá sa vám na zadnej sklenenej strane môže postupne vytvoriť. Tam, kde sa čierne prevedenie pri kontakte so slnečnými lúčmi chváli len akýmsi trblietaním, má práve ona zlatá oveľa razantnejší nástup. Môže za to použitie takzvaného fluoritného skla, ktoré dokáže reagovať na UV žiarenie a meniť tak zlatú na zelenú. V praxi to znamená, že akonáhle zadnú stranu vystavíte pôsobeniu slnka, jej telo bude hrať farbami, až sa od tej zlatej vzdiali doslova na kilometre. S touto zaujímavou prednosťou si užívateľ môže užiť veľa zábavy a pomocou tienenia si na zadnú stranu doslova kresliť umelecké diela s tým, že výsledný výtvor mu vydrží niekoľko minút a následne sa všetko zase vráti do normálu. Je zaujímavé, že táto chameleónska prednosť funguje aj v prípade, ak si mobil zasuniete do silikónového puzdra (jedno je súčasťou balenia), preto nemusíte riskovať prípadné poškodenie pádom, ak by ste si spomínaným tienením na zadnej strane chceli niečo zaujímavé namaľovať. Vizuálny aspekt zadného skla krásne dopĺňa kovový rám v zlatom prevedení, zapracovaný do ostrých hrán a zaoblených rohov – dizajn pripomína novodobé modely značky Apple iPhone. Keďže mobil má len necelých 180 gramov, jeho váha je v spojení s uhlopriečkou 6,44 palca priam ideálna na používanie v jednej ruke. Pri pevnejšom zovretí dlane sa rozhodne nemusíte obávať ostrejších hrán rámu, ktoré by vás rezali do kože.

Zadná strana má okrem svetelnej šou ďalšiu dizajnérsku prednosť v podobe vystúpeného modulu trojice fotoaparátov zasadených do veľkostne rozdielnych zlatých krúžkov. Predná strana potom vo svojej hornej časti skrýva dvojicu selfie kamier, doplnených rovnako o duo svetiel – aj tu je filozofia predmetného modelu pomerne dosť čitateľná, keďže sa očakáva, že majiteľ niečoho takého sa bude rád a často fotografovať práve cez formu „svojok“. Ďalšie rozloženie postranných tlačidiel je už pomerne banálne a nijako sa nevymyká zavedeným štandardom. Ako vidíte, opis dizajnu nám zabral viac, než by možno bolo nutné a tak ja už len doplním obsah balenia, kde sa okrem vyššie spomínaného transparentného obalu dostali aj káblové slúchadlá, adaptér (44 W) a USB-C kabeláž.

Rýchla čítačka odtlačkov v displeji

Spomínaný AMOLED displej s veľkosťou 6,44 palca ponúka certifikáciu HDR10+ (prostredníctvom tohto mobilu môžete bezproblémovo sledovať aj obsah Netflixu) a obnovovaciu frekvenciu na úrovni 90 Hz – variabilita obnovovacej frekvencie je schopná preskakovať z 60 Hz na 90 Hz a naopak. Panel s HD+ rozlíšením 2 408 x 1 080 dokáže ponúknuť pomerne presné farby a akonáhle sa vám do neho oprie slnko, určite doceníte jeho schopnosť svietivosti na úrovni 600 nitov. Troška podivne sa však správal automatický jas, ktorý v mojom prípade nie vždy vedel správne vyhodnotiť okolitú úroveň svetla a preto som sa rozhodol si jas regulovať sám. Výrobca vivo je špecialista na snímače odtlačkov prstov a preto aj tento konkrétny, zabudovaný v displeji V23, funguje viac než spoľahlivo a rýchlo. Ďalším prvkom bezpečnosti je 2D čítanie tváre. Nemenej slušne je na tom aj zvuk z dvoch reproduktorov, kde ten na spodnej hrane zastupuje audio linku počas prehrávania médií. Hlasitosť je dostačujúca a neruší nejakým plechovým echom ani pri maximálnej úrovni nastavenia.

Bez odolnosti voči vode

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na výkon. Ten tu prezentuje procesor MediaTek Dimensity 920 doplnený o 12 GB RAM a úložisko na úrovni 256 GB. Telefón je aj vďaka tomuto papierovému výkonu schopný „pochrúmať“ najnovšie videohry a zástup súčasne spustených aplikácií. Ak by ste však chceli vykonať nejakú video post-produkciu, treba sa pripraviť na určité spomaľovanie procesov a prehrievanie. Napriek tomu som bol osobne prekvapený z nízkej úrovne celkovej teploty nameranej počas náročnejších operácií a to aj v čase, kedy sa vonku dali smažiť vajíčka rovno na kapote auta. V23 je vybavený Androidom číslo 12, s nadstavbou menom Funtouch OS 12, o ktorej sme vás detailnejšie informovali v recenzii prémiového modelu vivo X80 Pro. V skratke však k tomu chcem dodať, že akokoľvek môžete preferovať čistý Android bez zbytočných hlúpostí naokolo, vivo v tomto ohľade nejde do extrému a z toho mála už nainštalovaného softvéru, čo ponúka, sú všetko praktické aplikácie a nič viac.

Poďme sa teraz povenovať batérii. Tenké telo, ktorým je V23 vybavené, má síce nepopierateľné vizuálne prednosti, no rovnako tak aj nevýhodu v nedostatku miesta pre poriadnu batériu. Aj z tohto dôvodu bol testovaný model vybavený v úvodzovkách len 4 200 mAh akumulátorom, ktorý pri náročnejšom spôsobe používania nevydrží ani jeden celý pracovný deň. Výrazne dokáže pomôcť tankovanie energie cez 44 W adaptér (v priebehu slabej hodinky dokážete telefón doplniť z nuly až po okraj), avšak zamrzí absencia bezdrôtového dobíjania, ktorú by som u telefónu za necelých 500 eur jednoducho očakával. Ostatne, tak, ako by som očakával aspoň akúkoľvek vyššiu odolnosť voči vode. Je dobré dodať, že ak by ste chceli použiť iný než originálny vivo adaptér, nabíjanie sa zasekne na 10 W, akokoľvek by vám iná nabíjačka ponúkala vyšší výkon.

Unikátne predné kamery

Na samotný záver tejto hodnotiacej koláže som si nechal kvalitu jednotlivých fotoaparátov. O tom, že sa vivo pri modeli V23 sústredilo predovšetkým na prednú selfie kameru, už bola v tomto texte raz reč. Horná hrana je z tohto dôvodu vybavená hneď dvojicou kamier, kde hlavná ponúka 50 Mpx (f/2) a sekundárna, širokouhlá, 8 Mpx (f/2,3). Takáto nečakaná zostava je preto schopná zachytiť vaše pózy vo viac než uspokojivých a ostrých detailoch, čomu ešte napomáha automatické a rýchle ostrenie. Ďalšia prednosť tejto sekcie tkvie vo dvojici bleskov umiestnených rovnako v hornej hrane – vďaka nim si môžete spraviť svojky aj za výrazne zhoršeného osvetlenia, s tým, že máte kontrolu nad nastavením teploty svetla. Vďaka tomuto všetkému sa vivo V23 môže pokojne zaradiť medzi top telefóny v rámci hodnotenia selfies ako takých. A sem spadá aj kvalita videozáznamov (4K).

Ako je však na tom hlavný fotomodul na zadnej strane? Primárny fotoaparát má 64 Mpx (f/1,89), sekunduje mu širokouhlý 8 Mpx (f/2,2) a nechýba ani makro s 2 Mpx (f/2,4). Kvalita výsledných snímok zhotovených zadnou kamerou by sa dala zhodnotiť ako štandard, bez výrazného presahu mimo strednú triedu. Počas dobrého osvetlenia je všetko v úplnom poriadku a človek má chuť sa pohrať so širokou škálou možností v rámci profilov. Avšak akonáhle sa nám nad hlavou takzvane zatiahne, kvalita fotiek upadá. Nočný režim v tomto prípade dokáže samozrejme pomôcť, avšak ani naň sa nedá úplne spoľahnúť a výsledok záleží na rôznych okolnostiach. Potešila ma možnosť vyhotovenia surového záberu (teda formátu RAW, určeného na post-produkciu) a rovnako tak slušná kvalita videozáznamu.

Ďalší čínsky výrobca mobilov menom vivo sa aj na našom území rozhodne snaží čo najvýraznejšie odlíšiť od konkurencie a za seba môžem povedať, že aj vďaka modelu V23 5G (áno, ide o 5G telefón), sa mu to rozhodne darí. V tomto prípade som mal možnosť testovať vizuálne originálny mobil, určený do rúk vlogerom a tvorcom vizuálneho obsahu pomocou prednej kamery, či, v tomto prípade, dokonca kamier. Cenová relácia by si možno zaslúžila o nejakých tých sto eur zraziť smerom nadol, avšak výrobca evidentne vsádza práve na jedinečnosť svojho zariadenia a ignoruje pestrosť konkurencie, čo sa týka pridanej hodnoty.

Naše hodnotenie

Dizajnová špecialita vhodná pre tvorcov obsahu snímaného prednou kamerou.

Klady

 • dizajn
 • displej
 • púredné kamery
 • obsah balenia
 • čítačka odtlačkov prstov

Zápory

 • absencia ochrany voči vode
 • chýba bezdrôtové nabíjanie
 • cena

Informácie o produkte

Vivo V23 2022

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 72,4 mm
 • Výška: 157,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,4 mm
 • Hmotnosť: 179 g
 • Farba: zlatá, modrá, čierna
 • Orientačná cena: 450 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Vivo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk