Huawei Nova - Recenzia

Huawei Nova - Recenzia

 

Musím povedať, že tento rok sa spoločnosti Huawei naozaj vydaril. Minimálne z hľadiska produkcie kvalitných mobilných telefónov, či už priamo pod značkou Huawei, ale aj pod hlavičkou Honor. Či už je to vlajková loď Huawei P9 alebo jej výborná Lite-ová verzia, alebo na druhej strane aj Honor 8 či 7. Do tejto kategórie sa snaží zaradiť aj Huawei Nova. Ako sa jej to podarilo, sa dočítate v recenzii.

Balenie

Nova sa dodáva v krabičke v tvare kvádra. Súčasťou balenia je okrem mobilného telefónu technická dokumentácia, USB nabíjačka, slúchadlá a ihla na vyberanie slotu na karty.

Dizajn, prevedenie

Huawei Nova je po stránke dizajnu a prevedenia na špičkovej úrovni. Je síce pravda, že dizajn je nápadný Iphoneu 6-ke, no nič to nemení na tom, že Nova vyzerá naozaj luxusne. Huawei v tomto prípade stavil na prémiové materiály v podobe hliníka či ochranne sklo Corning Gorilla Glass s 2.5D zakrivením. Zakrivené sú aj tvary telefónu, Nova je konštrukčne zhotovená naozaj precízne, nič nevŕzga, všetko pekne lícuje, no je to hlavne kvôli tomu, že telefón nemá klasický zadný kryt, ale telo je jeden celok, na ktorý je zhora nasadený displej a vnútornosti. Zadná strana je matná, ako na pohľad, tak i na dotyk, vďaka čomu telefón sedí v ruke lepšie a nemá až takú tendenciu šmýkať sa. Výraznejším prvkom na zadnej strane je lesklý čierny „pásik“ s oblými hranami, ktorý lemuje časť, kde je umiestnený fotoaparát. Pod ním sa nachádza čítačka odtlačkov prstov. Prednú časť telefónu okrem displeja tvorí predný fotoaparát, umiestnený v ľavom hornom rohu, slúchadlo, svetelný senzor a notifikačná dióda. Na ľavej hrane sa nachádza slot pre SIM karty, prípadne pre pamäťovú kartu, na pravej hrane nájdete hardvérové tlačidlá. Horná hrana obsahuje 3,5mm jack, spodná zase microUSB port a reproduktor. Rozmery Novy sú 141,2×69,1×7,1mm a hmotnosť 146g. Vďaka ideálnym rozmerom sadne do ruky ako uliata a prístup ku všetkým tlačidlám a ovládacím prvkom je bez nutnosti nejakej akrobacie s telefónom v ruke.

Nova sa predáva momentálne v troch farebných prevedeniach, ktoré sú označené ako Prestige Gold, Mystic Silver a Titanium Grey, ktoré sa od seba odlišujú zadnou časťou.

Displej

Prednú stranu tvorí IPS displej s uhlopriečkou 5" a Full HD rozlíšením a hustotou je ~441 ppi. Devízou IPS displejov bývajú prirodzenejšie farby či lepšie pozorovacie uhly, no už pri miernom náklone majú farby tendenciu trochu tmavnúť, aj keď ostrosť si zachovávajú rovnakú. Obraz je inak krásny, jemný, dokonca si v nastaveniach môžete zvoliť teplotu farby displeja – na úroveň predvolená, teplá a studená. Nechýba ani režim ochrany zraku, ktorý pomáha filtrovať modré svetlo a znižovať únavu vašich očí, čo oceníte najmä večer. Sklo je so zakrivením 2.5D a o jeho ochranu sa stará Corning Gorilla Glass. V tomto prípade je Gorilla Glass rozumný krok, pretože dodatočné kupovanie a lepenie ochranného skla by kvôli zakriveniu displeja stratilo význam. Nad displejom nechýba svetelný senzor, ktorý sa stará o automatickú reguláciu jasu a telefón nemá problém ani v exteriéri na dennom svetle. Svetelný senzor je na jednej strane fajn, no na druhej strane ako keby bol zle nakalibrovaný pre horšie svetelné podmienky. Nehovorím priamo o úplnej tme, ale o šere, prípadne o umelom osvetlení, pri ktorom senzor často reguluje úroveň jasu na minimum a na displeji nie je takmer nič vidieť. Darmo si vytiahnete jas nahor, senzor ho zase zníži na minimum. Verím však tomu, že Huawei dokáže tento problém odstrániť nejakou aktualizáciou, je však otázne, prečo tak neurobil doteraz. Sú len dve možnosti, buď má recenzovaný kus chybný senzor, alebo softvérovú kalibráciu, alebo sa senzor takto správa vo všetkých Novach. A v tom prípade by bolo na mieste, aby Huawei tento problém riešil.

Ovládacie prvky, konektivita

Ovládacie prvky sú situované na pravej hrane zariadenia. Tesne nad hornou polovicou sa nachádza blokovacie tlačidlo, nad ním je dvojtlačidlo regulácie hlasitosti. Obe tlačidlá sú na dosah tak akurát, rovnako sú aj rozumne zapustené, vďaka čomu ich viete bez problémov nahmatať a ovládať. Blokovacie tlačidlo má dokonca zvýraznené lemovanie červenou farbou, čo vyzerá zaujímavo. Na ľavej hrane sa nachádza slot pre SIM karty a pamäťovú kartu typu microSD, prípadne pre použitie dvoch SIM-iek súčasne, avšak už bez možnosti rozšírenia pamäte. Horná hrana obsahuje 3,5mm jack pre slúchadlá, spodná zase microUSB, v tomto prípade už C-čkového označenia, ktoré prináša predovšetkým univerzálnosť konektora, vďaka čomu nemusíte riešiť, či kábel do telefónu nezapájate naopak. Napravo od microUSB s nachádza reproduktor. Zadná strana obsahuje fotoaparát, LED blesk a okrúhly 3D snímač odtlačkov prstov novej generácie, ktorý umožňuje trebárs vytváranie fotografií, stiahnutie notifikačnej lišty, odomykanie telefónu a podobne. Snímač funguje bezproblémovo, trochu som bol skeptický voči jeho okrúhlemu tvaru, no obavy nie sú na mieste. Odomykanie telefónu pomocou snímača odtlačkov prstov je nutné kombinovať s iným ochranným prvkom, napríklad s PIN kódom, heslom či odomknutím pomocou znaku, avšak len pri vypnutí a zapnutí telefónu. Rovnako bezproblémový je aj prístup k snímaču, ktorý je umiestnený a aj zapustený naozaj dobre.

Bezdrôtovo Nova komunikuje pomocou Wi-Fi 802.11 b/g/n, pričom nechýbajú jej funkcie Wi-Fi Direct či vytváranie hotspotov. Ďalej tu nájdeme Bluetooth vo verzii 4.1, GPS s podporou A-GPS a GLONASS a nechýba ani FM rádio či NFC. Samozrejmosťou je podpora LTE.

Hardvér

Možno by ste u Huaweiu čakali procesor z domácej dielne – Kirin, avšak srdcom Novy je Snapdragon 625 od Qualcommu, ktorý je už trošku staršieho dátumu. Ide o osemjadro vyrábané 14nm technológiou s taktom 2GHz. V telefóne nájdete grafický čip Adreno 506 a pre slovenský trh je k dispozícii verzia s 3GB operačnej pamäte. Vnútorná pamäť je 32GB, reálne je však dostupných len 20,06GB. No pamäť je rozšíriteľná až do 256GB pomocou microSD kariet. Čo sa týka výkonu, nejde o žiaden trhák, no je dostatočný a primeraný mobilnému telefónu strednej triedy.

Huawei Nova disponuje napevno zabudovanou Li-Pol batériou s kapacitou 3020mAh, vďaka ktorej telefón vydrží 2 dni stredne intenzívneho používania, pri menej frekventovanom využívaní dosiahnete výdrž na baterke aj 3 dni. Nemusím však spomínať, že akýkoľvek telefón nie je problém vybiť aj za jeden deň. Výdrž batérie si viete výrazne predĺžiť pomocou rôznych šetričov batérie.

Softvér

Recenzovaná Nova fungovala pod operačným systémom Android 6.0 Marshmallow s vlastnou nadstavbou EMUI 4.1.

Musím povedať, že samotný systém je odladený veľmi dobre a vďaka nadstavbe EMUI 4.1 mu v podstate nič nechýba. Reakcie telefónu sú okamžité, prechod medzi obrazovkami je bez zaváhaní, systém pracuje svižne. Nova bez problémov zvláda aj multitasking.

Systém je relatívne čistý, ak nerátam rôzne srandy od Googleu. V telefóne sa nachádza len zopár najobľúbenejších aplikácií ako Facebook, Twitter, Booking.com či News Republic, ako aj nejaké hry. Všetky tieto veci je však možné odinštalovať, vďaka čomu si prostredie nakonfigurujete sami podľa vašich potrieb. V nástrojoch nájdete zopár zaujímavých aplikácií, spomeniem napríklad kompas, správcu telefónu alebo motívy, v ktorých sa nachádza momentálne takmer 200 dostupných motívov a ďalšie množstvo bezplatne stiahnuteľných tapiet. Motívy sú najrôznejšieho druhu a vedia výrazne zmeniť prostredie telefónu. Čo mi však v telefóne chýbalo, je aplikácia Zdravie, slúžiaca do istej miery ako individuálny cvičebný plán a zároveň ako krokomer, ktorú využívam vo svojom súkromnom P9 Lite.

Multimédiá

V telefóne sa nachádzajú vlastné prehrávače pre všetky typy médií. Tie sú v podstate totožné s verziami, ktoré sa nachádzajú aj v ostatných mobilných telefónoch Huawei. Prehliadač fotografií, resp. „Galéria“, ako je v mobile označený, obsahuje priamy vstup do všetkých nasnímaných fotografií a videí, ale aj stiahnutých obrázkov či screenshotov. Priečinok albumy zase obsahuje rozdelenie súborov do kategórií ako fotoaparát, download, snímky obrazovky či vami vytvorené vlastné zložky. Každú z fotografií či obrázkov môžete zdieľať, pridávať do obľúbených, tlačiť či rôznymi spôsobmi upravovať.

Domovská obrazovka prehrávača videí, podobne ako prehliadač fotografií, vytvára jednotlivé zložky, resp. vytvárate si ich sami podľa vášho obsahu. Zoradenie nasnímaných videí je usporiadané od najstaršieho po najnovšie, obsahuje názov videa a jeho dĺžku. Prehrávač videí umožňuje zdieľanie videa a zobrazenie podrobností k nemu.

Prostredie hudobného prehrávača obsahuje informácie o celkovom počte skladieb, vstup k obľúbeným skladbám, zoznam skladieb a posledné prehrávané skladby. Ak prejdete do zoznamu všetkých skladieb, dostanete sa k ich rozdeleniu (zoznam všetkých skladieb, rozdelenie podľa interpretov, albumov či vytvorených priečinkov). Prostredie samotného prehrávača je graficky jednoduché a obsahuje najnutnejšie, resp. najpoužívanejšie funkcie, ako napríklad voľba režimov opakovania skladieb, posúvanie skladieb, ukladanie do zoznamu obľúbených skladieb či prístup ku všetkým skladbám.

Okrem implementovaných prehrávačov nájdete v telefóne aj FM rádio, ktoré sa čím ďalej, tým viac z telefónov vytráca.

Všetky tri prehrávače/prehliadače možno vyzerajú jednoducho, no poskytnú všetky potrebné funkcie. Ak je reč o multimediálnej stránke, musím pochváliť reproduktor, ktorému síce klasicky chýbajú výraznejšie basy, no aj pri maximálnej hlasitosti hrá celkom čisto a bez rezonovania.

Fotoaparát

Huawei Nova disponuje zadným fotoaparátom s rozlíšením 12Mpx pri pomere strán 4:3. Predná kamera má rozlíšenie 8Mpx. Hlavnému fotoaparátu v zhoršených svetelných podmienkach asistuje LED blesk. Prostredie fotoaparátu je inovované, medzi základnými režimami sa pohybujete doľava a doprava, ponuku pokročilejších režimov zobrazíte stlačením ikony troch vodorovných paličiek vpravo hore, pričom sa sprístupnia režimy ako panoráma, super noc, HDR, efekt spomalenie, ale aj profesionálny režim, ktorý vám umožňuje detailné nastavenie rôznych fotografických parametrov: nastavenie ISA, nastavenie bielej farby, expozície či regulácia rýchlosti uzávierky.

Fotoaparát v automatickom režime vie vytvoriť fotografie aj v slušnej kvalite, no dosť často sa stáva, že ak si zhotovené fotky pozriete v počítači na monitore, budete pri maximálnom zobrazení fotografie sklamaní. A to aj v ideálnych svetelných podmienkach. Na fotografiách pri ich zväčšovaní pribúda šum a znižuje sa ostrosť. Je možné, že do istej miery to ovplyvňuje fakt, že fotoaparátu chýba stabilizácia obrazu. Musím ale pochváliť podanie farieb, ktoré je hodnoverné. Celkom obstojne si Nova dokáže poradiť aj s protisvetlom, no tiež to chce istú dávku trpezlivosti. Verím tomu, že s manuálnym režimom dokáže človek zhotoviť krajšie fotky, žiaľ, fotografovaniu sa nerozumiem, a tak som potenciál profesionálneho fotografického režimu nevedel adekvátne využiť.

Nova dokáže natáčať videá v maximálnom rozlíšení 4K pri 30-tich snímkach za sekundu. Kvalita videa je na obstojnej úrovni, no je škoda, že telefón točí Full HD pri rovnakej frekvencii snímok a nie vyššej.

Naše hodnotenie

Aj napriek tomu, že spoločnosť Huawei tento rok vychrlila množstvo kvalitných telefónov, môžem povedať, že Huawei Nova sa medzi nimi nestratí. Nova zaujme predovšetkým atraktívnym dizajnom, kovovým telom, zakriveným displejom či solídnym výkonom a výdržou batérie, ktorá bez problémov uživí telefón aj na 2 dni. Ak je reč o batérii, tú si dokážete nabiť expresne rýchlo vďaka 2A nabíjačke, ktorá sa dodáva k telefónu (množstvo telefónov obsahuje 1A nabíjačku). Za zmienku stojí aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá je jednak výborne umiestnená, ale takisto aj výborne funguje a v značnej miere uľahčuje a urýchľuje odomykanie telefónu. Okrem toho plní aj sekundárnu funkciu scrollovania notifikačnej lišty či spúšte fotoaparátu. Dobrý potenciál môže poskytnúť fotoaparát, ktorý poskytuje širokú paletu fotografických režimov, vrátane profesionálneho režimu, s ktorým naplno využijete potenciál fotoaparátu a dokážete zhotoviť lepšie fotografie ako s automatickým režimom, pri ktorom kvalita fotografií kolíše. S pozitívami by som mohol pokračovať aj ďalej, či už je to prostredie EMUI, alebo dobre odladený systém, či množstvo motívov, ktoré si môžete stiahnuť a v prípade niektorých naozaj výrazne zmeniť výzor prostredia.

Čo sa týka negatív, prvou vecou je absencia zvukového ekvalizéra, ktorý by aspoň trochu umožnil nastavenia zvuku podľa svojich predstáv. Istú dávku sklamania vo mne vyvoláva premenlivá kvalita fotografií a s tým súvisiaca chýbajúca stabilizácia obrazu. Najviac ma asi nepotešila automatická regulácia jasu, ktorá neadekvátne, hlavne v umelom osvetlení, znižuje jas až na minimum. A to je naozaj otravné! Verím však, že tento problém sa dá vyriešiť nejakou softvérovou aktualizáciou. Aj napriek všetkým negatívam, ktoré sú naozaj zbytočné, si myslím, že Nova sa Huaweiu podarila a stojí porozmýšľať na jej kúpou. Čo sa hodnotenia týka, na strhnutí jednej hviezdy zavážil hlavne svetelný senzor. Nebyť jeho, Nova by aj napriek ďalším, no menším negatívam dostala plný počet hviezd.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • kovové telo
 • snímač odtlačkov prstov
 • výdrž batérie
 • výkon
 • Full HD displej
 • dual SIM
 • profesionálny režimu fotoaparátu, natáčanie 4K videí
 • 2A nabíjačka

Zápory

 • absencia zvukového ekvalizéra
 • automatická regulácia jasu
 • premenlivá kvalita fotografií

Informácie o produkte

Huawei Nova 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 69,1 mm
 • Výška: 141,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,1 mm
 • Hmotnosť: 146 g
 • Farba: titánová, strieborná, zlatá
 • Orientačná cena: 318 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Huawei

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk