PlayStation Showcase 21: Sony by sa mala zobudiť, už ma začínajú sr*ť

PlayStation Showcase 21: Sony by sa mala zobudiť, už ma začínajú sr*ť

 

Prehovoril "fanboy".

Poznáte to, niekedy sa veci v živote nahromadia a vy si poviete dosť. Tie moje sú rôzne a na ich chvoste mám poznačenú spoločnosť Sony, respektíve PlayStation. Nie je to preto, že by som neprehrýzol rôzne udalosti posledných dní týždňov či mesiacov. Ale pretože mám pocit, že mi tu dlhodobo absentuje akýkoľvek wow efekt, ktorý tak trochu očakávam od značky PlayStation.

Nevadia mi otrepané argumenty, ktoré diskusní trollovia radi vyťahujú - "veríme v generácie hier", "upgrade hier zdarma" alebo "drahé hry". Tie generácie hier beriem ako najmenšie zlo. V zásade v tomto slová Jima Ryana platia, aj keď nie úplne. Máme tu hry ako Demon's Souls, remake štúdia Bluepoint Games, zábavnú hopsačku Ratchet & Clank: Rift Apart od Insomniac Games či zaujímavý Returnal od Housemarque, ktoré dorazili výlučne na PlayStation 5. Za desať mesiacov života tejto konzoly mi to nepríde málo. Čo je však dôležité platí tu "veríme v generácie hier". Druhá strana je logické neignorovanie fanúšikov z veľmi vydarenej predchádzajúcej generácie PlayStationu. Viac než stomiliónová základňa je silný argument prečo priniesť budúce first-party hry aj na dosluhujúcu konzolu PlayStation 4. Ja som skôr stará škola a podobné "umelé" predlžovanie by som však najradšej nevidel. A porty starších PlayStation exkluzivít na PC? Prečo nie! S odstupom času si môžu skvelé hry vyskúšať aj ľudia, ktorí hrávajú na počítačoch. 

Pokiaľ ide o upgrade hier zdarma, tak tu je proste bordel v komunikácii. Osobne mi nevadia platené PlayStation 5 vylepšenia. Ani tá rozdielová cena medzi PS4 a PS5 verziou hier. Ak už raz nastavíme cenotvorbu, ktorá bola postupne avizovaná, tak sa jej ale držím a nezahmlievam. Skutočný vrchol bol, že sme tu v minulosti mali z úst šéfa PlayStationu, že v prípade chystaného Horizon Forbidden West budú mať PS4 hráči prístup k "lepšej PS5 verzii" zdarma. Budú, ale až po tlaku fanúšikov, ktorí jasne poukazovali na fakty a sľuby z minulosti. Je síce fajn, že spoločnosť Sony tomuto tlaku podľahla, ale šlo to aj bez tohto, nazvime to, nedorozumenia.

K tomuto by som hneď pripojil aj upravené cenovky first-party hier určených pre PlayStation 5. Plne chápem, že ceny sa v priebehu rokov neupravovali a každá nová generácia jednoducho vyžaduje k vývoju špičkových hier viac vývojárov a podstatne viac prostriedkov. Ak chceme lepšie hry a nové značky, tak musíme dať (my hráči) priestor k tomu, aby mohli vzniknúť. A ten priestor je či sa nám to páči alebo nie aj vyššia cena. Tu by sa dali samozrejme viesť nekonečné debaty, ale nechcem zachádzať do detailov. 

Nechcem poukazovať a porovnávať kroky Sony s konkurenciou. Od tohto tu tento článok nie je. V úvode som len chcel naznačiť, že poslednú dobu nadobúdam pocit, že sa na to najpodstatnejšie zabudlo. A zabudlo sa na hry. Na veľké a skvelé hry, ktoré by mi navrátili pošramotenú chuť vrátiť sa k tomu čo mám celý svoj život tak rád. Nie je nič lepšie ako večer po práci vypnúť a vychutnať si svoj obľúbený titul, ktorý pre mňa jednoducho znamená relax.

Nič proti hrám na iných platformách, ale to čo ponúka PlayStation, s ktorým som vyrastal, mi skrátka nedokáže (zatiaľ) ponúknuť nikto iný. A bodaj by sa to zmenilo. Pretože mi nejde o platformu, ale o ponuku hier, ktoré ma zaujímajú. A tie tituly proste nachádzam len na PlayStatione. Vrátim sa však k podstate článku. Chcem konečne vidieť, že PlayStation nestráca na svojom lesku a má v príprave plno ikonických hier, ktoré mi dokážu zlepšiť náladu počas všedných dní. Je pravda, že Sony už pravidelne ignoruje E3jku a so slzičkou v oku spomínam na veľkolepé show, ktoré na výstavisku v Los Angeles predvádzali.

A práve takéto ich akcie absentujú a v dobe nie zrovna vydarenej komunikácie s hráčmi sú potrebné ako soľ. Iste máme tu krátky formát v podobe State of Play, ale ten je presne nalinajkovaný a na oznámenie veľkých vecí sa nehodí. Potom tu máme PlayStation Showcase, ktorá je už akousi náhradou za E3 prezentácie. Poslednú sme tu mali pred rokom a ukázala nám budúcnosť PlayStation hier a hlavne predstavila konzolu PlayStation 5. A potom? Nič... 

To ticho však končí, aspoň dúfam. Sony totiž naplánovala ďalšiu PlayStation Showcase na tento štvrtok Okamžite sa v diskusiách rozbehli debaty čo uvidíme, aké veľké veci sa ukážu a tak ďalej. Ja svoje očakávania držím pri zemi a nerád by som opäť odchádzal s podivnou chuťou v ústach. Je zrejmé, že uvidíme trailer na chystaný God of War Ragnarok, kde sa pravdepodobne dozvieme aj oficiálny názov. Ja len v tomto bode pevne verím, že to nebude jediný highlight večera. K slovu sa prihlási určite ďalšia next-gen verzia otrepaného GTA V a pravdepodobne nebude chýbať ani Call of Duty Vangaurd.

Viac by sme mohli vidieť aj z očakávaného Gran Turismo 7, možno už aj s dátumom vydania. Ukáže sa nám aj akčné RPG Forspoken od štúdia Luminous Productions. Z "menších" vecí to bude určite Kena Bridge of Spirits, ktorá zrejme dostane launch trailer, keďže sa blíži jej vydanie. Pridá sa mačací Stray a karate hra Sifu.

A čo ďalej? No, neviem... Show má mať zhruba 40 minút. takže veľa priestoru tam nie je. Záleží však v akom formáte to bude prebiehať. Trocha si uletím a poviem, že uvidíme predstavenie The Last of Us Factions - samostatného multiplayeru pre hru The Last of Us: Part II. Zrejme sa dozvieme niečo viac aj o novom Final Fantasy XVI

Stále mi však chýba spomínaný "wow" efekt. Ja pevne verím, že minimálne jedného sa dočkáme. Možno uvidíme krátky teaser na druhé plnohodnotné pokračovanie Spider-Mana. Alebo to bude toľko omieľaný remake Metal Gear Solid, prípadne sa konečne dozvieme čo sa deje okolo značky Silent Hill? Keď už spomínam ten Metal Gear Solid, tak sa zastavím pri možnej akvizícii štúdia Bluepoint Games. Sony v podstate túto kúpu odhalila v predstihu (opäť tá čudná komunikácia), ale oficiálne nič nevieme. Možno bude priestor teraz. V rôznych diskusiách som zachytil informácie aj o ďalšej akvizícii, konkrétne fínske Remedy, ale to už sú poriadne uletené veci.

Ja len pevne verím, že sa PlayStation Showcase 21 vydarí a zlepší pohľad hráčov (aj ten môj) na budúcnosť svojej obľúbenej platformy. Navyše nebola by to show, ktorá by nekončila niečím zaujímavým. Takže pevne verím, že sa dočkáme aj oznámenia úplne novej hernej značky. Všetko sa ale dozvieme už tento štvrtok o 22:00 nášho času. Navyše pre vás chystáme komentovaný stream, ktorý už tradične prebehne prostredníctvom Facebooku. 

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk