Budúcnosť hrania je tu – volá sa Super Nintendo

Budúcnosť hrania je tu – volá sa Super Nintendo

 

Aj vy ste sledovali predstavenie novej konzoly PlayStation 5? A nevedeli ste sa dočkať, či tromfne zvláštny dizajn nového Xboxu? Ja som žiaľ stream sledoval jedným očkom, nekochal som sa „futuristickým“ vizuálom a nejojkal. Pýtate sa prečo? No, pretože si s kupovaním konzol dávam načas. A aj preto, lebo ma aj po toľkých rokov bavia skôr tie staré a klasické videohry.

Samozrejme, nové technológie sú skvelé!

Keď pred pár dňami môj kolega Róbert vydal článok o tom, že budúcnosť hrania je PlayStation 4 Pro, v podstate som s ním súhlasil. Nové videohry a technológie sú skvelé, ale osobne sa držím jedného pravidla. A to je to, že nikdy si nekupujem novinku priamo z výrobnej linky. Nespravil som to tak predsa s autom, nespravím to s konzolou. Je skvelé mať doma najnovšiu technológiu a hrať práve vydané hry. Ak je to váš sen a šetrite si peniaze na tento moment, tak prosím smelo do toho, je to super!

Ja si radšej počkám na novšie verzie s revíziami, ktoré sa udejú na konzole bez toho aby mi po čase odišla „do kremíkového neba“. Pamätám si na vydanie konzoly PlayStation 4 a to, ako jeden môj známy po dvoch rokoch kupoval novú verziu, ktorú má už mimochodom doposiaľ. A nebol jediný. A to isté pri PlayStation 3, či prvých Xboxoch. Proste, „Slim verzie“ sú lepšie. Aspoň pre mňa.

Okrem toho, že si v budúcnosti nový PlayStation 5 či Xbox Series X určite plánujem kúpiť, chystám si aj zahrať opäť hry ktoré tak milujem. Z času na čas vytiahnem Super Nintendo Mini a zahrám si predinštalované hry. Ale čo robím častejšie je to, že vytiahnem staré Super Nintendo, zapojím ho do televízie cez SCART a hrám sa (áno mám aj jednu starú televíziu na tento účel). A robím to takmer už 25 rokov. Nie je na svete lepší pocit ako ten, keď počujete zvuk zasúvania sa kartridžu do dosky starej konzoly. A ani ten keď pustíte samotnú konzolu a čakáte na rýchle nabehnutie hry. Mimochodom, staré kartridžové hry nemajú žiadne časy nahrávaní.

Neustále je tu kopec hier!

A že hier je na tieto staré konzoly plno! Síce, sa o niečo ťažšie zháňajú, no ak sa dostanete na české Aukro, alebo eBay o zábavu máte postarané. Dokonca aj na slovensku vznikla špeciálna skupina na Facebooku, ktorá je venovaná predajú starých hier a konzol. Nesie názov Videohry.tv - bazár videohier. Navyše majú podaktoré kúsky zberateľskú hodnotu. Ale pozor, časom sa z tejto zábavky môže stať poriadny fetiš!

Pýtate sa čo také môže dookola na tom starom Nintende hrať? Tých hier je také kvantum, že až! Super Mario World je klasika, ktorá potrápi každého. Náročnosť tejto hry je pomerne veľká a na svoje si prídu najmä hráči Dark Souls hier. Potom tu mám Metroid, Super Ghouls'n'Ghosts, Donkey Kong, NHL Hockey, Mario Kart, Star Fox, Chrono Trigger a mohol by som pokračovať až do ďalšieho dňa. Hier tu je kopec, niektoré keď prejdete, chcete si ich prejsť ešte znova. A iné zas budete prechádzať roky rokúce a dajú vám poriadne zabrať.

Nemáte starú televíziu?

A čo v prípade, že vaša televízia je plná HDMI vstupov, no po SCART či AV vstupe sa zľahla zem? Potom vám isto pomôže špeciálna redukcia, alebo spomínaná Nintendo Mini verzia. Tá je plná funkcii, ktoré vašu 8K televíziu premenia rázom na starú CRT debnu. Jediné mínus tejto konzoly je obmedzené množstvo hier, no kým prejdete tie ktoré sú tam, zaberie to čas. A k tomu je tu kopec ďalších mini verzii starých strojov – Commodore64, SEGA, NES,... Nehovoriac o tom, že na internete je kopec návodov, ako do týchto „mini“ verzii dostať aj iné hry – no tu sa už pohybujeme na hrane zákona a mali by ste si poriadne vaše konanie premyslieť.

Staré videohry sú proste všade. Majú svoj osobitý šarm, po rokoch dokážu zabaviť a vy si ich môžete dovoliť aj teraz. Konzoly na ktorých bežia majú  viac ako 25 rokov a väčšina z nich tu s nami je až doteraz. Neprehrievajú sa, nekazia sa, nenasávajú prach, nie sú plné švábov a sú určené na hranie tých najzábavnejších hier. Samozrejme, ak máte chuť a zálusk na novú generáciu konzol, je to vaša voľba, kupujte ju! A je jedno či ide o konzolu od SONY či Microsoftu. Obe budú mať svoje plusy a rovnako aj mínusy, tak to jednoducho bolo vždy a aj bude.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk