Ak hejtujete Diablo Immortal, ste sexisti

Ak hejtujete Diablo Immortal, ste sexisti

 

Alebo ako prísť k šialenému výsledku v dnešnej politicky korektnej kultúre.

Nová kauza. Presne pre toto mám rád herný priemysel. Vždy sa niečo deje. Niečo čo rozbúri stojaté vody, niečo čo postaví ľudí do dvoch táborov. Ale je to predsa o čosi iné. Pretože mám pocit, že strácam kontakt s realitou. Totižto, názory niektorých mi prídu úplne scestné a šialené.

Okej, poďme si rozobrať čo sa stalo. Viete, niekedy bol herný svet jednoduchý. AMD vs. Intel, PC vs. konzoly, a všetci spoločne hejtujú Activision. Existuje nejaký poriadok, podľa ktorého svet funguje. Funguje jednoducho, ale účinne. Koncom minulého týždňa bol predstavený Diablo Immortal. Na tom by nebolo nič zvláštne. Je to však hra na mobily. Exkluzívne na mobily a exkluzívne Free-to-play. A všetci vieme, čo to znamená. Activision a NetEase a free-to-play model znamená klasický prípad šialených mikrotrasakcií. Ale poďme sa skôr pozrieť na to, čo sa udialo.

Jeden z fanúšikov, tzv. Hero of the Internet sa počas Q&A spýtal, či je to oneskorený aprílový žart. Chudák však nevedel, že čo sa okolo tejto otázky spustí. Zatiaľ čo na Diablo subreddite je hrdinom, tak v očiach mnohých je odsúdený na zatratenie. Hlavne v očiach niektorých vplyvných ľudí z prostredia hier, napríklad herných žurnalistov, no aj ďalších. Prečo? Lebo kultúra okolo nás začína byť šialene politicky korektná.

Niektorí tvrdia, že touto otázkou útočí na tvorcov hry, ktorí za nič nemôžu, pretože tí iba vyvíjajú to, čo im nakáže zamestnávateľ, v tom prípade Blizzard. Prvý zo šialených argumentov, pretože túto otázku by ako osobnú urážku nezobral nikto, kto má všetkých 5 po hromade. Nehovoriac o tom, že otázka bola jasne smerovaná na produkt a nie na ľudí, ktorí za ním stoja. A ak si to niekto berie až príliš osobne, tak je to v skutočnosti len a len jeho problém.

Len na margo. BlizzCon je podujatie pre hardocore fanúšikov Blizzardu, ktorých absolútne nezaujíma Pay-to-win mobilná hra. Nehovoriac o tom, že si za účasť na tomto podujatí zaplatili dosť peňazí a tým pádom sa nečudujem, že toto ohlásenie berú ako „slap in the face“ od vývojárov. Je to asi ako keby ste si zaplatili lístok na koncert Metallicy a prišla by Metalinda. A ak si Blizzard myslel, že sa im to prepečie, tak museli byť naozaj šialený. Alebo odtrhnutí od reality, už si vyberte, čo viac vyhovuje vám.

Pri takejto „vzťahovačnosti“ si o chvíľu nebudeme môcť dovoliť ani písať recenzie na hry, filmy či knihy, pretože čo ak svojim názorom urazíme autorov? Je toto skutočne budúcnosť, ktorou chceme kráčať?

Rovnako prišiel argument, že tá otázka bola absolútne nemiestna, pretože o vývoji hry rozhoduje niekto iný, ako vývojári, ktorí sú na pódiu. Ale moja proti-otázka voči tomu je jednoduchá. Ako mal tento človek povedať svoj názor tak, aby ho bolo počuť a zároveň tak, aby ho počuli tí, ktorí to počuť majú? Mal si to napísať na svojom osobnom Twitteri, ktorý nikto nečíta, tak by si to Blizzard neprečítal a aby sa náhodou nerozplakal? Povedal to tam presne preto, aby to malo taký účinok, aký to má. Aby sa o tom hovorilo. Aby sa to rozoberalo. A aby sa to týmto spôsobom dostalo tam, kam sa to dostať má.

A viete, čo je úplne najsmiešnejšie? Tento tweet.

Tento pán vlastne povedal, že ak hejtujete mobilné hry, vrátane Diablo Immortal, ste vlastne sexista, pretože ste „toxicky mužský.“ Ako na to tento génius prišiel? Tak, že väčšinové publikum mobilných hier, sú ženy. A tým pádom mu akosi dáva zmysel, že keď hejtujete mobilné hry, tak ste vlastne sexista, pretože neznášate ženy.

Ani sa ma nepýtajte, ako na to prišiel, pretože, to sa ani zistiť nedá. Ešte v živote som nevidel človeka, ktorý by mobilné hry hejtoval kvôli tomu, že väčšinovým publikom sú ženy. Väčšina z nich (vrátane mňa) ich hejtuje kvôli tomu, že sú to mrhače času, ktoré skúšajú vašu trpezlivosť, aby ste si kúpili mikrotransakcie. A presne tak skončí aj Diablo Immortal. Kvôli tomu sú hráči nasraní. Že ich obľúbená značka bude používaná na vyciciavanie „whales“ (výraz, ktorý sa používa na označenie hráčov, ktorí vo F2P hrách míňajú tisíce €).

Navyše zopár ľudí skonštatovalo, že byť na mieste Blizzardu, tak ho vyhodia z podujatia. Za čo? Za to, že sa spýtal jednoduchú otázku? Za to, že niektorí neznesú názor druhého človeka? Za to, že v dnešnej dobe začínajú byť všetci extrémne precitlivený a urážajú sa pre každú blbosť? Ale samozrejme. Stačí nálepka. Už teraz si na viacerých miestach prečítate, že Diablo komunita je toxická, sexistická. Pretože o tomto je dnešná spoločnosť. O nálepkách. Ak s niečím nesúhlasíte, dostanete jednoducho nálepku a tým pádom ste pre spoločnosť irelevantný. Takže si dávajte pozor na prvého apríla, aby ste náhodou niekoho neurazili.

Len tak mimochodom. Keď sme už v takej "urážacej" nálade. Ak niekomu vadí, že chlapík sa spýtal, či to nie je aprílový žart, nevadí vám keď sa vývojár spýta publika, či nemajú smartfóny? 

Predstavenie Diabla Immortal nevyšlo. Nevyšlo preto, že Blizzard absolútne netrafil podujatie na ktorom má hru ohlásiť. Ale to čo nasledovalo potom je „shitshow.“ Paradoxom je, že zopár rokov dozadu by sa na tejto otázke všetci zasmiali. Ale sme v roku 2018, takže namiesto pousmiatia je polovica ľudí urazená. Smutné...

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk