RECENZIA: Canon PowerShot V10 - Vlogovacia kamera pre náročnejších, no nie pre expertov

RECENZIA: Canon PowerShot V10 - Vlogovacia kamera pre náročnejších, no nie pre expertov

 

Vlogovanie alebo natáčanie videí z bežného života nie je výsadou len pre pár vyvolených. Samozrejme, niektorí youtuberi či používatelia iných sociálnych sietí dokážu zo zaznamenávania svojho denného života vyťažiť aj nejaké peniaze, ale stále viac ľudí berie možnosť vlogovať, ako šancu zachytávať pekné momenty pre budúce generácie. Na natáčanie vlogov nie je potrebný hneď filmový štáb a kamera za tisíc a viac eur, ale často postačí aj kvalitnejší mobil alebo foťák. Na kvalitnejšie videá je už potrebné zariadenie, ktoré zvládne aj 4K rozlíšenie a ponúka šikovné funkcie, ako rýchly autofocus či automatické úpravy obrazu.

Spoločnosť Canon je známa najmä svojimi DSLR a bezzrkadlovými foťákmi, no dokážu uspokojiť aj po stránke natáčania videí. Preto ma neprekvapilo, keď prišli na trh so zariadením Canon PowerShot V10, ktoré by malo poslúžiť najmä nadšencom natáčania a vlogovania.

Obal a jeho obsah

Canon PowerShot V10 je v základnom prevedení dodávaná v jednoduchom obale a s postačujúcim príslušenstvom.

V balení sa nachádza samotná kamera s neodnímateľným objektívom bez manuálneho zoomu a gumenou krytkou, pútko na ruku, USB-C kábel, exoskelet s viacerými pozíciami na štandardné skrutky statívov a držiakov, chrániče mikrofónov proti vetru a nakoniec aj kapsička na prenášanie.

Prvé dojmy a spracovanie

Canon PowerShot V10 pôsobí kvalitným dojmom takmer okamžite a po navlečení a zacvaknutí exoskeletu dokonca aj robustne. Telo v sivo-čiernom prevedení zdobí z prednej strany mierne vystupujúci objektív a veľké červené tlačidlo na zapnutie/vypnutie nahrávania. Na zadnej strane sa nachádza výklopná dvojpalcová obrazovka na báze TFT kryštálov. Tá síce neohúri verným spracovaním farieb, ale bola čitateľná aj pod priamym slnkom, čo používatelia určite ocenia.

Pod obrazovkou sa nachádza pre používateľov Canon produktov známe rozvrhnutie tlačidiel, ktorými je možné navigovať v menu, prezerať videá a fotky či meniť nastavenia. Pri používaní V10 bez exoskeletu potešia aj výklopné nožičky, ktorými je možné kameru podoprieť na stole alebo na inom rovnejšom povrchu. A na bokoch sa ešte nachádzajú porty ‒ USB-C pre napájanie a prenos súborov na jednom, Micro HDMI Typ D a 3.5 mm Jack na druhom. Na záver sa na spodnej časti nachádza krytý slot pre MicroSD karty s podporou až SDXC do veľkosti 2 TB. Osobne som si úplne vystačil s 256 GB kartou a občasným prehadzovaním videí na notebook, no pri veľkostiach súborov cca 450 MB za 1 minútu 4K videa by sa možno zišla aj vyššia kapacita.

Používanie a softvér

Canon do tejto kamery napratal naozaj veľké množstvo funkcií a funkcionality. Na stránkach ich majú vyrátaných naozaj nespočet, ale z tých hlavných vyberiem nasledovné ‒ kompaktné rozmery a nízka váha len 211 g, vďaka čomu sa ľahko zmestí do vrecka. Kvalitný záznam v 4K UHD so širokouhlým záberom, digitálnou stabilizáciou obrazu, bleskovým autofocusom a funkciou sledovania tváre.

Rozšírenú konektivitu cez Bluetooth a Wi-Fi pre jednoduché ovládanie kamery, diaľkové snímanie, bezdrôtový prenos súborov či live streaming cez aplikáciu Camera Connect. Pripojenie a používanie aplikácie si musím naozaj pochváliť. Po celý čas, čo som kameru testoval na dovolenke v Taliansku a Sardínii nezlyhala ani raz a nemal som s ňou žiadne opletačky ako s niektorými aplikáciami od konkurenčných či od iných čínskych výrobcov.

Naše hodnotenie

Canon PowerShot V10 je vcelku schopná kamera, ktorá aspoň mne osobne, bez toho, aby som bol nejaký fanatik točenia videí, vcelku spríjemnila dovolenku. Jej kompaktné rozmery a schopnosť natáčať takmer okamžite po vytiahnutí z vrecka sa hodili na zachytávanie pekných momentiek a sám som sa pristihol, že vlastniť takéto zariadenie by nemuselo byť na škodu. Jediné, čo mi na Canon PowerShot V10 chýbalo, bol iný ako digitálny zoom, ktorý by priblížil niektoré detaily alebo scenérie lepšie ako vyrezávanie z 4K videa. Preto je otázka, či siahnuť po tomto zariadení alebo sa radšej porozhliadnuť po foťákoch so zoomom, ako napríklad Canon EOS M200, ktorý stojí o niečo menej.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • kompaktný dizajn
 • jednoduché používanie
 • veľké množstvo funkcionality
 • kvalitné video
 • stereo mikrofóny

Zápory

 • vyššia cena
 • iba digitálny zoom

Informácie o produkte

Canon PowerShot V10

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 63,4 mm
 • Výška: 90 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 34,3 mm
 • Hmotnosť: 211 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 450 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Canon

Zobraziť viac

Korekcia: Nataša Bôžiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk