RECENZIA: Endorfy Thock Wireless Compact - Lokalizácia na vzostupe

RECENZIA: Endorfy Thock Wireless Compact - Lokalizácia na vzostupe

 

Malá, ale jará

V poslednom období sa mi pod ruky dostali tri novinky od spoločnosti Endorfy. V dvoch prípadoch ide o bezdrôtové mechanické klávesnice Endorfy Thock Wireless Compact a Endorfy Thock Wireless TKL, a potom aj káblový model s numerickou časťou Endorfy Thock. Asi si kladiete otázku, prečo novinky, keď sa už nejaký ten piatok predávajú. Nuž, tie „moje“ totiž majú CZ/SK lokalizáciu. Takýchto herných mechanických klávesníc je stále ako šafranu.

Ako prvú som si na recenziu vybral Endorfy Thock Wireless Compact, ktorej som sa podrobnejšie pozrel na zúbky. Teda, na klávesy a spínače.

Vzhľad

Compact je verná svojmu menu a je naozaj kompaktná. Bol to môj prvý kontakt s klávesnicou z kategórie 60%-ných a dopadol na výbornú. Po pár hodinách mi prišlo úplne normálne, že šípkami sa hýbe spolu so stlačením funkčného klávesu. Navyše, na stole vyzerá neskutočne dobre, pričom na mojom veľkom sa „stratila“. Kopa priestoru na neporiadok okolo.

Nie je väčšia ako prenosné klávesnice k notebookom či tabletom a vďaka klávesom so štandardnou výškou je len o niečo vyššia. Ocenil som aj množstvo klávesových skratiek pre ovládanie prakticky všetkých podstatných funkcií – okrem iného aj šesť profilov skrývajúcich sa pod klávesmi Insert, Home, PgUp, PgDn, Del a End.

Piktogramy na klávesoch sú intuitívne a praktické, pričom zo začiatku pomáhajú orientovať sa v jednotlivých funkciách. Pomôcka v podobe skratiek vygravírovaných na prednej strane klávesnice bola príjemným bonusom. V tejto kategórii nevídanou vlastnosťou tohto produktu je podpora Bluetooth pripojenia až na tri zariadenia. Otestoval som to na mojom notebooku, všetko prebehlo hladko a bezproblémovo.

Parametre

Ako zaznelo už na začiatku, klávesnica má český i slovenský popis pri zachovaní americkej lokalizácie. Použité sú Kailh Box Red spínače, ktoré sú presné a relatívne tiché. Patria k tomu lepšiemu, čo som mal možnosť vyskúšať. Jej rozmery sú 290×101×47 mm a dĺžka kábla s pozlátenými koncovkami je 1,8 metra. Hmotnosť 585 gramov svedčí o solídnej konštrukcii. Vnútro určite skrýva kovový základ, zvonku je použitý kvalitný plast.

Podsvietenie je dostatočné, dobre viditeľné aj za denného svetla a nastaviteľné v štyroch úrovniach s množstvom efektov. Programovateľné klávesy, podpora anti-ghostingu (bráni stlačeniu viacerých klávesov blízko seba), N-Key rollover (umožňuje stlačenie niekoľkých klávesov naraz), to sú funkcie typické pre herné klávesnice. Samozrejmosťou je zablokovanie Windows klávesov – to aby ste sa v zápale hrania neprepli na plochu.

Pri teste výdrže bez kábla sme sa dopracovali k siedmim dňom používania. Súčasťou balenia je USB prijímač, praktický manuál a nástroje na vyberanie klávesov a spínačov, čo prezrádza možnosť ich menenia. Vyberač klávesov a USB prijímač sú šikovne ukryté na spodnej strane klávesnice. Nájdete tam i nožičky pre nastavenie výšky v troch polohách. Výrobca uvádza kompatibilitu s Windows 10/11, Linuxom i MacOS. Za jediný nedostatok klávesnice považujem umiestnenie USB-C konektora a proprietárny kábel, ktorého zastrčenie bolo zo začiatku utrpením. Časom som si ale našiel grif, vďaka ktorému to šlo takmer na prvý pokus.

Hranie

Optimálna výška, rozmiestnenie a menšia vzdialenosť jednotlivých klávesov od seba a k tomu si prirátajme presné spínače. Výsledok? V mojej obľúbenej hre Titanfall 2 som bol rýchlejší a zdatnejší. Ako rekreačný hráč by som predtým neveril, že je to možné.

Softvér

Nastaviť podsvietenie je hračkou a ukladanie do profilov samozrejmosťou. Každému klávesu je možné prideliť ľubovoľnú funkciu, pričom podrobne definovateľné makrá prídu vhod skúseným hráčom. Softvér nemá najkrajší dizajn, ale funkčnosťou sa smelo vyrovná ostatným značkám. Dôležité je však poznamenať, že funguje iba pri pripojení káblom.

Naše hodnotenie

Čas strávený s klávesnicou Endorfy Thock Comfort Wireless CZ/SK bol príjemný. Prvé zoznámenie bolo trošku rozpačité, ale neskôr sa z nás stali dobrí priatelia. Je to primárne herná klávesnica, ktorú si ale bez problémov viem predstaviť na každodenné používanie. Na kancelárske účely to už však chce riadny kus trpezlivosti a cviku.

Klady

 • Kailh Box Red spínače
 • bezdrôtové a bluetooth pripojenie
 • CZ/SK lokalizácia
 • podsvietenie
 • manuál

Zápory

 • umiestnenie USB-C konektora na klávesnici a proprietárny kábel

Informácie o produkte

Endorfy Thock Wireless Compact

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 290 mm
 • Výška: 101 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 47 mm
 • Hmotnosť: 585 g
 • Farba: hliník
 • Orientačná cena: 53,9 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Endorfy

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk