RECENZIA: Endorfy Arx 500 ARGB - Overený dizajn, ktorý je teraz vylepšený RGB svetielkami

RECENZIA: Endorfy Arx 500 ARGB - Overený dizajn, ktorý je teraz vylepšený RGB svetielkami

 

Ako sme už písali v recenzii na skrinku Endorfy Arx 500 Air, ktorá je takmer totožným, len menej svetielkami obdareným bratom tohto produktu, nie každý počítačový nadšenec potrebuje skrinku veľkosťou konkurujúcu šatníkom či chladničkám. Preto existujú tzv. midi-tower riešenia, do ktorých patria obe skrinky. Avšak trh s počítačovými skrinkami je stále presýtený, a tak pri výbere môžu rozhodovať aj tie najmenšie detaily. Nestačí, aby pekne vyzerala, ale musí byť aj dobrá v chladení, poskytovať dostatočný priestor pre budúce vylepšenia hardvéru a tiež by nemala stáť priveľa. Spoločnosť Endorfy sa už pomaly, ale isto stáva ustáleným hráčom v tomto segmente, preto po recenzii modelu Endorfy Arx 500 Air prichádza aj pohľad na Endorfy Arx 500 ARGB.

Značka Endorfy možno ešte stále pre mnohých nebude známa, no za týmto menom sa schovávajú na našom trhu už pomerne známe značky SilentiumPC a SPC Gear. Ich materská spoločnosť Cooling sa spojila pod globálnu značku Endorfy, pričom všetky nové produkty zamerané nielen na hráčov už budú dodávané pod týmto názvom.

Obal a jeho obsah

Skrinka dorazila v tradičnej kartónovej škatuli s čiernou grafikou na povrchu, takmer totožnej ako Endorfy Arx 500 Air. Dôležité je, samozrejme, to, čo sa ukrýva vnútri. V sendviči z polystyrénu sa nachádza bezpečne uložená skrinka, ktorá po vytiahnutí odhaľuje plne priesvitnú bočnicu z temperovaného skla, ktorá je chránená fóliou proti poškriabaniu.

Nie som najväčším fanúšikom obyčajného polystyrénu pri ochrane skriniek, ale Endorfy získava plusový bod za mäkkú penu umiestnenú na tej strane skrinky, ktorej dominuje spomínaná bočnica. Vnútri skrinky sa nachádza už len krabička s doplnkami a manuál.

Prvé dojmy a spracovanie

ARGB svetielka sú stále považované za bonusovú vlastnosť a preto sa cena Endorfy Arx 500 ARGB drží tesne nad hranicou 100 eur. Výzorovo na Arx 500 ARGB síce stále nie je nič prevratné, no už na prvý pohľad je na nej vidieť dôraz na detail, kvalitné spracovanie a zameranie na chladenie, nie na dizajnové nezmysly. Skrinka poteší tunelom na ukrytie zdroja, ktorý je zvrchu perforovaný pre lepšiu cirkuláciu vzduchu a je ukončený v dostatočnej vzdialenosti pred prednými pozíciami ventilátorov, takže osádzanie radiátorov nebude žiaden problém.

Potešia tiež filtre proti prachu na vrchnej a spodnej časti, ktoré však nebránia prietoku vzduchu, a predné čelo, ktoré je celé z perforovaného plechu s obstojným odstupom od ventilátorov. Endorfy Arx 500 ARGB ponúka aj všetku funkcionalitu na uľahčenie a spestrenie života, na ktorú si už mohli skúsenejší stavitelia zvyknúť, ako sú napríklad väčší odstup vrchnej hrany matičnej dosky od „stropu“ skrinky, vďaka čomu sa do vrchnej časti zmestia aj radiátory AIO chladenia, priehľadné bočné okno z temperovaného skla, štvorica 140 mm ARGB ventilátorov či zabudovaný ovládač pre všetky ventilátory.

Vizuál a rozvrhnutie

V Endorfy opäť stavili na rokmi overený a osvedčený dizajn v štýle funkčný čierny kváder s pár nenápadnými logami, no pár ukrytými vychytávkami. Takýto prístup mi vôbec neprekáža, počítačové skrinky (na pár výnimiek) nebývajú hviezdou večera a väčšinu ľudí zaujíma to, čo sa ukrýva v ich vnútri. Mierne odlišné je na tejto skrinke umiestnenie tlačidiel a portov v prednej časti, ktoré nie sú priamo vpredu hore, ale lemujú pravú hranu skrinky, čo môže byť menej praktické pri umiestnení skrinky pod stolom alebo napravo od monitorov, samo o sebe by však nemalo byť veľkým negatívom.

Po stránke vnútorného rozloženia je Arx 500 ARGB určená najmä pre tradičné dosky formátu ATX, hoci sa do nej, samozrejme, dajú osadiť aj menšie mATX a ITX dosky. Grafické karty sú obmedzené maximálnou dĺžkou 350 mm, chladiče CPU maximálnou výškou 179 mm a ATX zdroje majú priestor až 300 mm. Čo sa týka podpory diskov, Arx 500 Air síce ponúka iba jeden 2,5"/3,5" slot, ale zároveň aj ďalších 6 pozícií pre 2,5" disky. Na záver nesmiem zabudnúť na celkovo 7 pozícií pre ventilátory (3 vpredu, 2 hore, 1 vzadu, 1 v dolnej časti), a to v 120 aj 140 mm rozmere. Po stránke predného I/O prekvapilo už spomínané menej tradičné rozloženie, no stále ponúka dvojicu USB 3.0 portov, dva 3.5 mm Jack porty pre mikrofón a slúchadlá a tiež USB-C port, ktorý je v dnešnej dobe už takmer nutnosťou.

Naše hodnotenie

Pod rukami nám prešlo už zopár skriniek od spoločnosti Endorfy a oproti iným modelom konkurenčných spoločností síce priveľmi nevynikajú, no ani sa nenechávajú zahanbiť. Mierne zamrzí, že v modeli ARGB je len štvorica ARGB ventilátorov a cena je o 10 eur vyššia ako pri Air s piatimi obyčajnými ventilátormi, no inak tejto skrinke nemáme čo vytknúť.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • funkčný dizajn
 • jednoduchá inštalácia
 • skvelý prietok vzduchu
 • dobré možnosti manažmentu káblov

Zápory

 • iba 4 ventilátory za vyššiu cenu

Informácie o produkte

Endorfy Arx 500 ARGB 2023

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 228 mm
 • Výška: 486 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 429 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 105 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Endorfy

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk