RECENZIA: Gigabyte Aero 16 OLED - Fešný profík

RECENZIA: Gigabyte Aero 16 OLED - Fešný profík

 

Kvalitné vyhotovenie, vysoké rozlíšenie, dostatočný výkon a moderný dizajn. Takto by sa dali zhrnúť hlavné požiadavky mnohých profesionálov, ktoré sa týkajú očakávaní voči ich zariadeniam. Hráči si potrpia hlavne na vysoký výkon a rýchlu obrazovku, no uspokoja sa možno s menšou kvalitou. Na druhú stranu, niekto, kto vďaka zariadeniam zarába, si radšej priplatí za vysokú kvalitu, ktorá ide ruka v ruke s výkonom a použiteľnosťou. Produktov od spoločnosti Gigabyte nám už v redakcii prešlo pod rukami mnoho, no ešte donedávna medzi testované nepatrili notebooky od tejto značky. Po zaujímavom kúsku s menom Gigabyte Aero 16 XE5 ku nám zavítal jeho nástupca, model Aero 16 OLED BSF. Ako sa mu darilo? Môžete si prečítať nižšie v recenzii.

Notebook pre profesionálov už dávno nemusí predstavovať len nenápadný čierny kváder s nejakým procesorom bez bonusovej funkcionality a často aj bez dedikovanej grafickej karty. Mnohí z nich nie sú manažéri či sekretárky, ktorým menej výkonné zariadenia vystačia, pokiaľ ich batéria vydrží bez nabíjania aj celý deň. Profesionáli v dnešnej dobe pracujú s obrovskými databázami, kompilujú tisícky riadkov kódu, strihajú 4K videá na cestách, tvoria hudbu a mnoho ďalších vecí. Na to už len také obyčajné zariadenia nestačia. Preto majú na trhu svoje miesto notebooky, ktoré by výkonom možno ulahodili nejednému hráčovi, no viacero parametrov ich „odsudzuje“ na život ťažkého pracovného nasadenia.

Obal a jeho obsah

Okrem prvotnej skúsenosti s Gigabyte notebookmi, mal som doposiaľ šancu testovať a fungovať skôr na matičných doskách, monitoroch, grafických kartách či iných komponentoch od tejto spoločnosti. Gigabyte a ich prémiový brand Aorus siahajú pri herných produktoch najčastejšie po kombinácii tmavších farieb s detailmi v tradičnej oranžovej, no pri zariadeniach určených pre profesionálov je možné očakávať skôr svetlejšiu farebnú schému. Tak je to aj pri Aero 16 OLED BSF. V bielej krabici z kvalitného lesklého kartónu sa ukrýva striedmo vyzerajúce šasi striebornej farby s logom AERO v strednej časti krytu obrazovky, podsvieteným fešnými a profesionálne pôsobiacimi LED diódami bielej farby.

Okrem samotného notebooku sa v krabici nachádzala ešte vcelku rozmerná nabíjačka s proprietárnym zakončením, čo by vzhľadom na zakomponovanie USB-C portov s možnosťou nabíjania nemuselo vyzerať ako tá najlepšia voľba, no pri vysokom výkone procesora a grafickej karty by bolo fungovanie len cez USB-C nabíjačku problematické. To však neznamená, že počas bežného používania si majitelia nevystačia aj s USB-C nabíjačkou.

Parametre a funkcionalita

To najlepšie, čo Aero 16 OLED BSF ponúka, sa ukrýva priamo v jeho mene. Stále žasnem pri porovnávaní obrazoviek s technológiou IPS a nových OLED panelov. Farebnosť, svietivosť a naozaj čierna čiernota OLED panelu s uhlopriečkou 16", pomerom strán 16:10 a 4K rozlíšením (3840 x 2400), ktorý bol farebne kalibrovaný a certifikovaný spoločnosťou X-Rite, je naozaj dych berúca. Ponúka tiež certifikácie VESA DisplayHDR 600 True Black, 100 % pokrytie DCI-P3 spektra, naozaj tenké rámiky a 60 Hz obnovovaciu frekvenciu. Toto produktívne monštrum poháňa procesor Intel Core i7-13700H v spojení s grafickým čipom Nvidia RTX 4070, 16 GB DDR5-4800MHz RAM, 1 TB NVMe SSD (s možnosťou rozšírenia cez ďalší M.2 slot) a batéria s kapacitou 88 Wh. V šasi s rozmermi 35,4 x 3,9 x 1,8 – 2,2 cm a s váhou tesne pod dva kilogramy to naozaj nie je malý výkon.

Po stránke portov ponúka Aero 16 OLED BSF dvojicu Thunderbolt 4 s podporou DP a jeden z nich aj s Power delivery, 1x USB 3.2 Gen2 (Typ C) s podporou DP, USB 3.2 Gen1 (Typ A), 3,5 mm Audio Combo, čítačku microSD kariet, plnohodnotný HDMI 2.1 port a DC-in Jack. Ak ide o bezdrôtovú komunikáciu, je už asi štandardom, že všetky prémiovejšie moderné notebooky ponúkajú WiFi 6E AX a tiež Bluetooth 5.2. Poteší aj FHD webkamera s podporou Windows Hello, vďaka ktorej je prihlasovanie do zariadenia naozaj rýchle a bezpečné.

Dizajn a ergonómia

Po stránke dizajnu sa Aero 16 OLED BSF naozaj podaril. Patrí síce do kategórie nenápadných šedých kancelárskych zariadení, no pri bližšom pohľade ihneď zaujme jeho prémiový vzhľad a kvalitné prevedenie. A hlavne, nevyzerá ako niečo, čo zostalo po zrážke raketoplánu s tuningovým autom. Svoje miesto si jednoducho nájde ako na cestách, tak aj v kanceláriách a dokonca možno aj v hráčskych jaskyniach.

Rámčeky okolo celého 16" displeja sú takmer neviditeľné. Čo mierne zamrzí, je absencia numerickej klávesnice, ktorá by sa určite do šasi zmestila, no v Gigabyte sa rozhodli ponúkať Aero 16 OLED BSF bez nej.

Naše hodnotenie

Gigabyte Aero 16 OLED BSF je skvelým krokom napred voči svojmu predchodcovi. Vyšší výkon, stále kvalitné prevedenie, striedmy dizajn a po novom aj väčšia ponuka portov (Aero 16 XEF ponúkal len USB-C/Thunderbolt porty) robia z tohoto modelu naozaj zaujímavú voľbu pre profesionálov, ktorí si potrpia na výkon a možno si z času na čas aj radi niečo zahrajú. Zaujímavá je aj cenovka, ktorá oproti staršiemu modelu klesla naozaj citeľne, a to napriek novším a výkonnejším komponentom.

Klady

 • moderný dizajn
 • vysoký výkon
 • dobrý zvuk
 • úžasná obrazovka
 • konkurencieschopná cenovka

Zápory

 • absencia numerickej klávesnice

Informácie o produkte

GIGABYTE AERO 16 OLED 2023

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Hmotnosť: 1900 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 2200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Friderika Hodossyová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk