RECENZIA: HyperX Clutch Gladiate - Logické obmedzenia v lacnom prevedení

RECENZIA: HyperX Clutch Gladiate - Logické obmedzenia v lacnom prevedení

 

Third-party gamepady nie sú vo svete Xboxu až tak obľúbené, za čo môže hlavne jeden jednoduchý fakt. Doteraz sa nedali pripojiť k Xbox konzole bezdrôtovo z dôvodu proprietárnej technológie spájania medzi Xboxom a jeho ovládačom. Kábel je teda jedinou alternatívou a ak nie ste profesionálnym hráčom, tak ide o kompromis, ktorý nie je veľmi akceptovateľný pre drvivú väčšinu populácie. Toto obmedzenie sa síce pomaly ruší, no HyperX Clutch Gladiate ešte vychádza zo starých princípov. Dokáže aj napriek tomu zaujať?

HyperX Clutch Gladiate patrí medzi tie lacnejšie gamepady, ktoré sa snažia ponúknuť veľa za málo peňazí, pričom dúfa, že kompromisy nie sú príliš extrémne na to, aby si to používateľ všimol. Ovládač je v štandardnom Xbox prevedení vrátane uloženia analógových páčok, d-padu a ostatných tlačidiel. Tomu, že ide o gamepad primárne určený pre Series X/S, napovedá fakt, že tam nájdete aj Share tlačidlo. Prekvapenie však prichádza, keď ovládač otočíte. Vzadu sa totiž nachádza nielen dvojica ďalších tlačidiel, ale aj zámky na triggery, ktorými si skrátite ich cestu o polovicu, čo je nesmierne užitočné pri hraní kompetitívnych hier.

Gamepad je tiež veľmi ľahký, čo je spôsobené najmä tým, že kábel je jediný spôsob, ako ho rozbehnete bez ohľadu na to, či ho pripájate k PC, alebo k Xbox konzole. Výrobca preto do balenia pribalil USB-A – USB-C kábel, ktorý ponúka dostatočnú dĺžku aj v prípade, že sedíte ďalej od televízora (takmer 3 metre).

Musím povedať, že s ohľadom na cenovku som bol voči gamepadu veľmi skeptický. Je to jeden z tých prípadov, keď máte pocit, že vám niečo uniká. A tak hľadáte a hľadáte háčik, ten problém, ktorý spôsobí to, že sa vrátite k oficiálnemu ovládaču od Microsoftu. Pri tomto to však bolo dosť ťažké, samozrejme, odhliadnuc od omieľaného nutného káblového pripojenia. Gamepad a jeho fíčurky sú dobre premyslené a zakomponované do funkčného balenia. Napríklad je skvelé, že HyperX Clutch Gladiate nepotrebuje žiaden externý softvér na mapovanie zadných tlačidiel. Vzadu je programovateľné tlačidlo a jeho stlačením, potom stlačením tlačidla, ktoré má byť namapované, a následne tlačidla, na ktoré ho mapujete, máte celý proces hotový za pár sekúnd. Je to praktické hlavne v prípade, že ho budete používať pri rôznych hrách s rôznymi mapovaniami, pretože gamepad nemá funkciu zapamätania si viacerých profilov.

Ovládač sa drží dobre, hoci musím povedať, že ten oficiálny padne do rúk o čosi lepšie vďaka lepšie nadizajnovanej zadnej časti. Aj HyperX Clutch Gladiate ponúka štruktúrované úchyty, aby sa vám nešmýkali ruky, no pri dlhom hraní sa mi začínali šmýkať malíčky. To však môže byť aj vinou veľkosti rúk a spôsobu, akým držím gamepad. Trochu sa musím posťažovať aj na lesklé materiály v oblasti horných tlačidiel a triggerov, ktoré sú magnetom na odtlačky a škrabance. To je presne ten „háčik“ nízkej ceny, ktorá sa premietla do kvality materiálov.

Sťažnosť si vyslúži aj d-pad, ktorý je oproti oficiálnemu ovládaču veľkým krokom späť – chýba mu presnosť a dobrá odozva pri stláčaní. Naopak, analógové páčky a ich odozva a odpor prakticky presne kopírujú tie v gamepade od Microsoftu, čo platí aj pre ABXY tlačidlá.

Asi najväčším hriechom ovládač je však jeho hlučnosť. Triggery nepatria medzi najtichšie, no najhoršie sú zadné tlačidlá, ktoré vydávajú otravný klikací zvuk. To síce nie je problém v prípade, keď máte slúchadlá, ak ale hráte v miestnosti, v ktorej sa nachádza niekto iný, tak dotyčný pravdepodobne príde o rozum. A to je veľká škoda, pretože práve tieto zadné tlačidlá majú byť najväčšou zbraňou gamepadu (okrem nízkej ceny, samozrejme). No opäť, ak chcete ísť po nízkej cene, kompromisom sa nevyhnete a, bohužiaľ, HyperX tentokrát „šetril“ na mieste, na ktorom nemal.

V každom prípade, ak sa cez tento hluk prenesiete, tak ste lepším človekom ako ja a hlavne budete mať k dispozícii gamepad, ktorý vďaka rozšírenej škále ovládania poskytne hráčom kompetitívnu výhodu. Preto ho plánujem používať aj v budúcnosti v multiplayerových tituloch, pretože tie vyžadujú čo najnižšiu možnú odozvu. Tú HyperX Clutch Gladiate ponúka vďaka nutnosti používať kábel v kombinácii s dodatočnými tlačidlami.

Naše hodnotenie

HyperX Clutch Gladiate je produktom kompromisov. Za predajnú cenu však toho ponúka viac ako dostatok. Ak sa prehryziete cez lacnejší produkt na dotyk, hlučné tlačidlá na dotyk a nutnosť používať kábel, tak sa vám pri hraní otvoria nové možnosti.

Klady

 • jednoduché namapovanie zadných tlačidiel
 • hair-trigger uzamykanie
 • nízka cena
 • dostatočne dlhý kábel

Zápory

 • hlasné tlačidlá (hlavne tie zadné)
 • nutnosť používať kábel
 • kompromisy vyplývajúce z ceny

Informácie o produkte

HyperX Clutch Gladiate 2023

 • Kategória: Herné ovládače
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 44 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HyperX

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk