RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 - Tenký kolega

RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 - Tenký kolega

 

Sekcia tzv. ultrabookov by bola bez loga spoločnosti Lenovo výrazne ochudobnená. Ostatne, kto si dnes pri názve ThinkPad automaticky pred očami nevybaví typické dizajnové a z praktického pohľadu rozhodne užitočné skratky danej firmy? Do rodiny týchto výkonných (minimálne z pohľadu pracovných povinností) notebookov sa nedávno začlenil aj ThinkPad X1 Carbon Gen 8, ktorého celá filozofia sa krúti okolo podnikateľského zamerania v externých, ale, samozrejme, za istých okolností aj v interných podmienkach. K takémuto tvrdeniu ho oprávňuje predovšetkým vysoká odolnosť voči drsnejšej manipulácii, váha na hranici jedného kilogramu, slušná výdrž batérie, a, samozrejme, aj procesor schopný rozbehnúť viac než len kalkulačku a aplikáciu na meranie BMI indexu. Poďme sa však teraz spoločne pozrieť, čo všetko si pre nás firma Lenovo v tomto produkte nachystala a možno vás donútime začať uvažovať o rýchlej obmene vášho súčasného pracovného náradia.

Do redakcie nám predmetná a krásne vydezinfikovaná vzorka dorazila v slušnej konfigurácii s procesorom Intel Core i7 a integrovanou grafikou Intel UHD, to všetko v šasi identickom s predchádzajúcim modelom. V tomto ohľade by sme mohli hovoriť o akejsi stálici, ostatne, celá dizajnová stránka radu ThinkPad X1 Carbon sa počas obmeny menila tak minimálne, že netrénované oko pozorovateľa by mohlo nadobudnúť istého efektu dvojitého, ba až trojitého videnia. Tak či onak, ten aktuálny model napĺňa predovšetkým jasné očakávania a prináša so sebou istú spoľahlivosť a funkčnú eleganciu. Prvé, čo vás po rozbalení krabice výrazne zasiahne, je hmatový aspekt. Lenovo v tomto prípade vsádza na plne pogumovaný čierny kov v proporciách 323 mm x 15,4 mm x 217 mm.

Tento štrnásťpalcový notebook je tenký ako moja dávno zabudnutá žiacka knižka a na rozdiel od nej máte po otvorení na tvári úsmev a nie kyslú grimasu (čo vám bude vravieť, rodičia si so mnou užili svoje a zato im patrí obrovská vďaka). Efekt vzoru uhlíkových vlákien, aké sú zárukou už vyššie uvádzanej váhy, ktorú by som mohol spodobniť na váhu litra plnotučného kravského mlieka, vám naznačí, že vlastníte verziu s plne dotykovým 4K panelom – dostupný je aj lacnejší variant s Full HD rozlíšením. Odklopiť ľahké veko dokážete rozhodne aj jedným prstom a po spozorovaní pre mňa stále tak trocha iritujúcej červenej bodky, ktorá priznáva prítomnosť patentovaného TrackPointu, vám zrak prebehne od webovej kamery s manuálnou uzávierkou cez tradične rozloženú klávesnicu až po rovnako nezmenený touchpad. Mimochodom, vedľa neho môžeme nájsť významný bezpečnostný prvok – dobre fungujúci snímač odtlačku prstov.

Odolnosť MIL-SPEC

Staronový ThinkPad znesie obliatie vodou a dokonca aj pád z väčšej výšky. V každom prípade, v čom je vôbec v zmysle uvádzaného certifikátu jeho najväčšia prednosť? Notebook zvládne doslova extrémne teploty, čím vás pri práve štartujúcom lete nezradí ani v momente, kedy by ste ho zabudli na zadnom sedadle svojho vozu v plne čiernom prevedení (cítim, ako sa mi z toho žiaru lúpe koža na chrbte). Po hranách a, ako uvádzam vyššie, viac ako tenkých hranách tohto hardvéru nájdete duo Tunderbolt 3, z čoho jeden je možné využiť priamo na dobíjanie elektrickej energie.

Okrem nich tu máme štandardné USB-A s 3.1, HDMI vstup a audio vstup pre headset, prípadne len mikrofón. Na pravej strane v dolnej časti si môžeme povšimnúť dosť nenápadné tlačidlo určené na spustenie zariadenia, ktoré človek neznalý tohto radu bude hľadať ako svoje stratené detstvo, to vám garantujem – tu by do budúcna dizajnéri mohli pri svojej práci zapojiť trochu viac zdravého rozumu a intuície, keďže toto bolo totálne šliapnutie vedľa. Mimochodom, kto by chcel do tohto laptopu strčiť klasický LAN kábel, je to možné, avšak musí si zaobstarať špeciálnu ethernetovú redukciu priamo od výrobcu. Predmet nášho testu disponoval 4K panelom s dotykovou funkciou, ktorý zvláda HDR na vysokej úrovni a fakticky som bol z jeho schopností doslova unesený. Veľkou výhodou je rovnako vysoká svietivosť na hranici 500 Nits, čím sa obrazovka s prehľadom dokáže popasovať aj s ostrejšími slnečnými lúčmi. Keďže filozofia ThinkPad X1 Carbon Gen 8 ráta predovšetkým s kancelárskym využitím, onen úžasný panel tak doceníte predovšetkým pri sledovaní vašich obľúbených filmov alebo seriálov.

Nastal čas zhodnotiť klávesnicu a k nej pridružený TrackPoint. Nízkoprofilové spínače so zdvihom na hranici jedného a pol milimetra kladú do prstov jemný, ale pre elimináciu chybných kliknutí dôležitý odpor. Vďaka pogumovanému povrchu pod dlaňami sa môžete na tejto, od numerickej časti oslobodenej klaviatúry, s písaním rozbehnúť aj na niekoľko hodín v kuse a nebude to mať žiadne významné následky, čo sa týka komfortu pri práci samotnej. Inak je všetko viac či menej ako u starších modelov, s čím sa spája aj spoľahlivosť toľko proklamovaného malého TrackPointu, čo je tá typická červená guma medzi trojicou písmen G, H, a B. Vďaka nemu máte možnosť často oveľa presnejšie navigovať kurzor od myši bez toho, aby ste strácali svoj drahocenný čas, hoci sa vám musím priznať, že toto vylepšenie od Lenova som nikdy nepoužil na niečo vyložene cielené, a tak si jeho prednosti asi musí obhájiť každý, kto sa rozhodne naň položiť svoj ukazovák. Pod klávesnicou sa, samozrejme, nachádza aj stredne veľký touchpad s viac než dobre kĺzavým povrchom, ktorý v sebe nesie podporu všetkých potrebných gest.

Prenosný a sympatický

Upgrade procesoru na Core i7 alebo Core i5, to už záleží, koľko mincí sa vám symbolicky vykotúľa z hlineného prasiatka, prináša automaticky širokú škálu výkonom podporeného využitia. ThinkPad X1 Carbon Gen 8 sa preto hodí na kancelársku prácu, avšak pokojne zvláda aj náročnejšie procesy okolo editácie videí či hromadného spúšťania všetkých aplikácií, čo vám napadnú. Pri maximálnom vyťažení odvádza chladenie rovnako uspokojivú prácu, keďže hoci sa pri spodnej hrane začne hromadiť akási tepelná kapsa, sotva vás jej intenzita nejako vyvedie z miery. Keď už spomínam sledovanie Netflixu, pretože presne to som naznačoval o pár riadkov vyššie, tak nemôžem opomenúť kvalitu audio prezentácie. Na to, ako kompaktný a malý je daný notebook, v sebe skrýva prekvapivo výbornú štvoricu reproduktorov, čo dokážu poskytnúť výborné ozvučenie, a to bez výrazného skreslenia. Na úplnom chvoste recenzie sa nám trepoce vlajočka s opisom výkonu vstavanej batérie. Jej silu a schopnosť vás podržať môžeme logicky merať len na základe spôsobu, akým zariadenie používate, v každom prípade na stredný jas a pri rovnako strednom vyťažení sa môžete dostať cez hranicu desiatich hodín, a to s prehľadom. Kto by chcel sledovať 4K film a mať pritom jas na maximum, bude sa musieť uspokojiť so siedmimi hodinami čistého času, čo je stále pomerne slušný údaj.

Čo dodať na záver? Ďalší ThinkPad dozaista naplnil moje očakávania a získal si ma na základe vysokého výkonu, elegantného dizajnu, odolnosti a krásnej obrazovky. K tomu si pridajte výdrž batérie či pohodlnosť pri kancelárskej rutine a máme tu adepta na nového kolegu do ruky. Treba však aj jemne prižmúriť oči, a to pri vyložene chabej webovej kamere s IR funkciou a nezmyselne umiestneným tlačidlom na zapnutie a vypnutie prístroja.

Naše hodnotenie

Lenovo opäť výrazne hrubou čiarou podtrháva kvalitu radu ThinkPad.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • odolnosť
 • klávesnica
 • displej
 • váha

Zápory

 • tlačidlo zapnutia
 • webová kamera

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 323 mm
 • Výška: 217 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15,4 mm
 • Hmotnosť: 1210 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2600 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk