RECENZIA: XPG Pylon Bronze 750W - Zlaté komponenty v čiernom kabáte

RECENZIA: XPG Pylon Bronze 750W - Zlaté komponenty v čiernom kabáte

 

Poskladať si počítač v dnešnej dobe je tak trochu boj. Či už ide o nedostatok grafických kariet “vďaka” skalperom a ťažiarom kryptomien, úplné nedostatky niektorých komponentov spôsobené stále trvajúcou pandémiou, alebo len skrz pandemické nedostatky zvyšované ceny bežných súčiastok, sú aj “entry-level” počítače zrazu o stovky eur drahšie. Tieto problémy sa nateraz ako-tak vyhli notebookom a skladaným počítačom od spoločností ako HP, Asus či Dell, no mnohé úskalia takzvaných prebuilt desktopov a obmedzený výkon (na úkor mobility) pri notebookoch robia z na mieru skladaných počítačov stále to najlepšie pre šikovných ľudí. Ako som však už napísal, hore nešli iba ceny grafických kariet, ale v poslednej dobe nové hranice atakujú aj RAMky, disky a v neposlednom rade aj počítačové zdroje. Preto nie je na škodu sa pozrieť aj na menej prémiové kúsky, ktoré na úkor bonusovej funkcionality ponúknu stále obstojný výkon pri prívetivej cene. A takou vyzerá byť aj novinka s menom XPG Pylon Bronze 750W.

Aj slabšie počítače si zaslúžia kvalitný zdroj, nakoľko zdroj je prvou ochranou proti nástrahám nestabilného napájania. Dobrý zdroj by nemal len pozostávať z kvalitných komponentov a ponúkať štandardizované hodnotenie 80Plus, ale jeho výkon by mohol reflektovať aj samotné počítačové komponenty, ktoré bude napájať. Samozrejme aj do počítača s Ryzen 3 či Intel Core i3 procesorom a staršou grafickou kartou je možné použiť zdroj s výkonom 1200W, avšak prečo by ste mali platiť za zdroj toľko, ako za celý zbytok počítača. V dnešnej dobe je 750W stávkou na istotu pri použití aj s výkonnejším procesorom a modernou grafickou kartou, a preto bol Pylon testovaný za pomoci procesora Ryzen 7 2700 a grafickej karty RTX 3080.

Čo je to 80Plus hodnotenie

Na úvod pár slov o 80Plus hodnotení. V jednoduchosti ide o úspešné dokončenie rady štandardizovaných testov, na základe ktorých výsledkov je následne zdroju udelená určitá známka/garancia, že daný model poskytuje udávaný výkon pri rozdielnych hodnotách záťaže. Neznamená to síce, že zdroj, ktorý nemá akékoľvek hodnotenie 80Plus je zlý, ale v prípadoch, keď ide o správnu funkcionalitu hardvéru, je lepšie mať záruky. Najnižším stupňom je 80Plus, ktorý garantuje účinnosť minimálne 82% pri 20% zaťažení, 85% pri polovičnej záťaži a 82% pri plnom vyťažení. Už to je vcelku úctyhodné, no ďalšie stupne tieto čísla ešte dvíhajú. Hlavné triedy, ktoré je možné stretávať na bežných zdrojoch sú Bronze, Silver a Gold. No tie naozaj kvalitné a výkonné kúsky siahajú ešte vyššie a pýšia sa hodnotením 80Plus Platinum alebo Titanium. Osobne pri výbere zdroja odporúčam kúsky s 80Plus Gold hodnotením, nakoľko sa cenovo aj výkonom nachádzajú v zlatom strede, kde si môžu byť potenciálni záujemci takmer istí kvalitou a dlhodobou výdržou, avšak ani 80Plus Bronze hodnotenie by nemalo nechať žiadneho majiteľa v štichu.

Obsah balenia a prvé dojmy

XPG ako značka počítačových komponentov nie je taká nová, ani neznáma, no na poli počítačových zdrojov je modelová rada Pylon jej prvým počinom. Obal zdroja pozostáva z krabice červenej farby s vyobrazením samotného produktu na prednej strane a bližších informácií na stranách ostatných. Vnútri sa nachádza zdroj usadený v “nárazníkoch” z recyklovaného kartónu. Osobne som síce skôr fanúšikom mäkkej peny, no XPG avizuje, že väčšina baliaceho materiálu je šetrnejšia ku životnému prostrediu, za čo dávam určite palec hore.

V balení sa okrem zdroja so všetkými koncovkami nachádzajú ešte vždy prítomné brožúrky, taktiež kábel na prepojenie zdroja s elektrickou zástrčkou a nakoniec aj štvorica skrutiek na inštaláciu zdroja do počítačových skriniek. Zdroj aj všetky káble sú ladené v čiernej farbe, čo ocení takmer každý skladateľ počítačov a s rozmermi 150x140 mm ide o vcelku kompaktný ATX model. O chladenie sa stará 120 mm ventilátor s FDB ložiskom, tiež čiernej farby, no o ňom až neskôr.

Ponuka káblov, modulárnosť a inštalácia

Pri moderných zdrojoch si už mohli náročnejší používatelia zvyknúť nielen na dobrý výkon a určité záruky, ale aj na plnú modulárnosť káblov, čo znamená, že všetky káble, a nie iba tie “menej” dôležité, je možné od zdroja odpojiť. Pri zdroji XPG Pylon Bronze 750W som si však užil návrat pár rokov do minulosti, nakoľko úplne všetky káble s konektormi sú do zdroja napevno prichytené. Nechcem však vyznieť, ako by som bol na Pylon príliš kritický, ide predsa len o počítačový zdroj určený menej náročným používateľom a pokiaľ sa absencia modulárnosti odrazí aj na cene, je nutnosť schovať pár nepotrebných káblikov naozaj minimom.

Celkovo ponúka Pylon Bronze 750W 1x ATX 24-pin, 1x ATX12V 8 pin a 4+4 pin na jednom kábli, 2x PCIe 6+2 pin (2 káble, celkovo 4 PCIe 6+2 konektory), 1x SATA (2x SATA, 1x Molex, 1x Floppy 4 pin) a 2x SATA (2 káble, 3x SATA + Molex). Osobne ma zakomponovanie toľkých Molex konektorov a dokonca jedného 4 pin Floppy (tiež známeho ako Berg konektor) prekvapilo, no je pravda, že niektoré komponenty stále využívajú aj takýto štýl napájania. Čo sa týka inštalácie, tá prebehla bez akýchkoľvek problémov, najmä vďaka kompaktným rozmerom zdroja, umiestneniu zásuviek konektorov do strednej, až vrchnej časti zdroja a takisto vďaka stále príjemne ohybným káblom. Veľkým plusom je prevedenie kabeláže v čisto čiernej farbe, bez rôznych žltých, zelených, či modrých káblikov, vďaka ktorému nebude absencia modulárnosti až tak prekážať.

Technické špecifikácie a komponenty

Tak, ako to aj pri iných zdrojoch býva, je už podľa mena zdroja ľahké vydedukovať jeho základné parametre. Pylon Bronze 750W = meno modelovej rady, 80Plus hodnotenie a výkon. XPG ponúka aj menej výkonné modely, od 450W, cez 550 a 650W, až po nami testovaný 750W model a všetky ponúkajú štandard ATX Intel V2.52. Formát zdroja je tradičný ATX so šírkou 150 mm a hĺbkou 140 mm, výškou 86 mm a váhou líšiacou sa podľa výkonu. Po stránke hlavnej funkcionality ponúkajú zdroje Pylon Bronze všetky základné aj rozšírené ochrany, čo znamená ochranu proti prepätiu, podpätiu, skratu či vysokej teplote.

Pylon Bronze nanešťastie neponúka systém semi-pasívneho chladenia, ktorý dokáže vypnúť ventilátor v prípadoch, že nie je potrebný, čiže 120 mm ventilátor sa bude neustále točiť medzi 700 – 2000 otáčkami za minútu, no jeho hluk našťastie nebol natoľko veľký, aby prehlušil ostatné komponenty vnútri počítača. Po stránke vnútorných komponentov ponúka Pylon Bronze mierne prekvapenie, našťastie pozitívne, nakoľko hlavné kondenzátory Nippon Chemi-Con sú japonskej výroby a ponúknu naozaj dlhú životnosť a lepšiu stabilitu ako iné kúsky vyrobené na iných miestach nachádzajúcich sa v Ázii. Ostatné komponenty sú buď priemernej alebo mierne nadpriemernej kvality, takže si trúfnem povedať, že životnosť tohoto zdroja bude oveľa dlhšia ako zárukou garantované tri roky.

Testovanie

Opäť raz som sa na testovanie vybavil párom šikovných prístrojov, ktoré sa dokážu pozrieť na elektrické zariadenia lepšie ako bežným používaním. To znamenalo laserový teplomer pre meranie teploty interných komponentov, merač spotreby, vďaka ktorému bolo vidno, koľko prúdu tečie zo zásuvky priamo do zdroja a osciloskop na meranie odchýlok v elektrických vlnách a zistenie efektivity regulácie DC výstupu. Zdroj bol vyťažovaný kombináciou procesoru AMD Ryzen 7 2700 a grafickej karty RTX 3080, oboch samozrejme pretaktovaných, no spolu s ostatnými komponentami v testovacom počítači požadujúcich maximálne 630W pri syntetickej záťaži.

Pri testovaní XPG Pylon Bronze 750W som si nanešťastie všimol neduh známy ako “coil whine”, teda vysokofrekvenčné bzučanie, ktorým niekedy trpia niektoré počítačové komponenty. Avšak toto bzučanie sa našťastie objavilo iba počas syntetického zaťažovania a pri bežnom hraní či používaní počítaču nebolo prítomné.

Naše hodnotenie

S XPG Pylon Bronze 750W neohúrite žiadneho počítačového fanatika, nevyhráte s ním ani žiadnu súťaž krásy a tobôž nie súťaž o najmenej nespratné káble v počítačovej skrinke. Tieto ciele našťastie v XPG očividne nemali na mysli, keď tento zdroj dizajnovali. Nie, Pylon Bronze 750W je nenápadným spoločníkom s obstojným výkonom, ktorý bude (pri troche šikovnosti) nepozorovane napájať všetky “zaujímavejšie” a lepšie vyzerajúce komponenty a urobí to bez toho, aby museli jeho potenciálni majitelia siahnuť príliš hlboko do vrecka. Keby tento zdroj ponúkal o čosi dlhšiu záruku a nemal zopár chybičiek krásy, odporúčali by sme ho z celého srdca. To však neznamená, že ide o zlý produkt. Len si budete musieť vy sami zvážiť jeho pre a proti, a následne sa rozhodnúť.

Klady

 • prekvapivo kvalitné komponenty
 • nenápadný dizajn
 • obstojná účinnosť
 • čisto čierne káble
 • prívetivá cena

Zápory

 • absencia modulárnosti káblov
 • iba 3 ročná záruka
 • mierne horšia kontrola šumu
 • coil-whine pri plnej záťaži

Informácie o produkte

XPG Pylon Bronze 750W 2021

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 150 mm
 • Výška: 140 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 86 mm
 • Hmotnosť: 2410 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 65 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: XPG

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk