RECENZIA: MSI MAG B560 Tomahawk Wi-Fi - High-end doska pre tých, čo si nepotrpia na overclocking

RECENZIA: MSI MAG B560 Tomahawk Wi-Fi - High-end doska pre tých, čo si nepotrpia na overclocking

 

Spoločnosť Intel objektívne bojuje s problémami. Či už ide o staršiu architektúru samotných procesorov, ktorej limitácie pociťujú hráči už niekoľko rokov, alebo neskoršie uvádzanie nových technológií, ktoré umožnili jej hlavnej konkurencii v podobe červeného tímu vyšvihnúť sa na popredné priečky nielen testov, ale aj predajov. To však neznamená, že portfólio Intel procesorov stále neponúka, nielen hráčom, zaujímavé kúsky čo sa pomeru cena/výkon týka. K výkonným (aj menej výkonným) procesorom je však stále potrebná aj kvalitná doska, a preto nás potešilo, že sa na otestovanie v redakcii zastavila doska s menom MSI MAG B560 Tomahawk Wi-Fi. S chipsetom B560 síce neohúri milovníkov taktovania, no sľubuje ponuku najmodernejšej funkcionality, a možno aj niečoho navyše.

Dosky značky MSI z radu MAG väčšinou zaraďujeme medzi strednú triedu, čo sa ceny aj vybavenosti týka, no MAG B560 Tomahawk Wi-Fi svoj zrak upiera o čosi vyššie. Samozrejme, pokiaľ by hráči chceli dosku na spárovanie tých najnovších a navýkonnejších Intel Core procesorov s príponou K, pozerať by mali jedine po doskách s chipsetom Z590, no nie každý potrebuje možnosť manuálneho taktovania a väčšine hráčov postačí bohatá funkcionalita s automatickým „turbo“ taktom.

Obal a jeho obsah

Balenie Tomahawk produktov sa stále drží rovnakej mantry, ktorou je veľký názov produktu a obrázok Tomahawk rakety na prednej strane krabice, ladenej do čiernej a striebornej farby. Vnútri krabice sa nachádza matičná doska uložená do anti-statického obalu a kartónovej kolísky, a pod ňou sa nachádza takmer všetko príslušenstvo. Nájdeme tu dva SATA káble, dvojicu vrecúšok so skrutkami pre M.2 SSD, brožúrky, CD s drivermy, nálepku s logom MSI draka, no aj zaujímavé nálepky na chladič VRM a batériu, ktoré dokážu jednoducho zmeniť dizajn celej dosky.

Poteší, že kryt zadného panelu je, ako už začína byť štandardom aj na cenovo dostupnejších modeloch, zakomponovaný do samotnej dosky. Jeden kúsok príslušenstva dôležitý pre túto dosku sa nachádza ešte aj nad ňou. Ide o antény Wi-Fi, uložené v samostatnej krabičke.

Prvé dojmy a spracovanie

PCB dosky je pevné a jeho prednú stranu zdobia detaily v striebornej farbe, či už ide o chladič čipsetu s veľkým nápisom Tomahawk, alebo chladenie VRM a kryt zadného panelu, na ktorom sa nachádzajú MSI a MAG logá. Doska má aj RGB podsvietenie, hoci to sa nachádza iba v okolí čipsetu. RGB LEDky samozrejme nie sú nutnosťou, no je pekné ich mať a preto mierne zamrzí, že ich umiestnenie pri osadení rozmernejšej grafickej karty do vrchného slotu v praxi stráca zmysel.

Pohľad na zadný panel dosky poteší aj tých náročnejších používateľov, nakoľko sa na ňom nachádza až 9 USB portov (4x USB 2.0, 4x USB 3.2 Gen 1x 5 Gbps Type-A a USB 3.2 Gen 2x2 20 Gbps Typ-C), HDMI a Display port, audio panel, 2.5G LAN port, výstupy na Wi-Fi 6 (AX) a Bluetooth 5.2 antény. Milovníkov analógového ovládania však sklame absencia PS/2 kombo portu.

Rozvrhnutie dosky a interné konektory

V balení dosky, vďaka rozhodnutiu Nvidie opustiť systém SLI, už tradične absentujú SLI mostíky, a na doske samotnej je v spevnenom „PCIe Steel Armor“ prevedení iba najvrchnejší PCIe slot. To je indikáciou, že táto doska je primárne určená pre použitie s jednou grafickou kartou (pokiaľ by boli potenciálni záujemci schopní zohnať aspoň tú jednu, všakže…), no v prípade potreby v MSI stále podporujú systém AMD CrossFire pri použití dvoch AMD kariet. Skvelou správou však je, že Intel pri použití procesorov 11-tej generácie Intel Core i5 a vyššie, s novými Z590 a B560 chipsetmi, ponúka aj štandard PCIe 4.0, ktorý je na tejto doske dostupný na vrchnom PCIe slote a tiež na prvej z troch pozícií pre M.2 disky. Hlavný M.2 slot pojme maximálne M.2 disky štandardu 22110, zatiaľ čo ďalšie dva si poradia najviac s 2280 kúskami (všetky tri sloty samozrejme ponúkajú M-kľúč). Pasívnymi chladičmi však disponujú len vrchné dva sloty, takže do tretej pozície pre dlhodobú bezproblémovú prevádzku odporúčam osádzať iba menej výkonné SATA M.2, alebo disky s vlastným pasívnym chladičom.

PCIe sloty sú na doske tri, hoci ide o rozloženie Armored PCIe x16 (Gen 4.0 s podporovanými Intel procesormi), PCIe x4 Gen 3.0 a PCIe Gen 3.0 x1. Po stránke interných konektorov je MAG B560 Tomahawk Wi-Fi vybavená tak akurát. Konektoru s 24 pinmi pre napájanie dosky sekundujú 8+4-pinové konektory (v drvivej väčšine prípadov stačí samostatný 8-pin), no prekvapí bonusový 8-pin konektor v spodnej časti dosky, ktorý je určený pre dodatočné napájanie PCIe slotov. Toto je tiež niečo, čo v bežnom svete majitelia nevyužijú, no pokiaľ by bola doska osadená viacerými PCIe kartami (GPU, zvuková karta, M.2 raid AINC), takáto možnosť napájania by sa asi hodila. O napájanie chladenia sa postarajú jeden 4-pin pre CPU, ďalší 4-pin pre pumpu vodného chladenia a päť 4-pin konektorov pre bežné ventilátory. Na doske sa nachádza nielen dvojica tradičných RGB LED konektorov, ale aj dva RAINBOW, teda JRGB1 konektory pre ARGB komponenty. Aj na oveľa drahších modeloch je stále bežné vidieť iba po jednom z každého konektoru, no sťažovať sa určite nebudem. Na doske tiež nájdeme šesticu SATA 6 Gb/s konektorov, dva interné USB 2.0 porty, USB 3.0 konektor a na svoje si prídu aj majitelia novších skriniek s USB-C na prednom paneli. Ponuku interných konektorov zavŕši tradičná zmes TPM Module, Chassis Intrusion, Serial Port, či RTD3 konektoru.

Napájanie a UEFI

MSI pri tejto doske nepreháňa a vsádza na overený, no nie veľmi zaujímavý systém napájania. To znamená, že doska by si mala poradiť aj s najnovšími i9 procesormi. Vďaka absencii podpory taktovania však nemusia byť VRM tak robustné, ako na Z-kových doskách. Mosfety na tejto doske majú menovitý výkon 40 A a pre napájanie CPU je určených 6 fáz, čo je šedý priemer, no pre bežné hranie a používanie aj v spojení so spomínanými procesormi Intel Core i9 by to malo stačiť. Čo sa BIOSu, teda UEFI týka, MSI nie je v praxi čo vytknúť a nikdy, keď som na doskách od tejto spoločnosti potreboval meniť nastavenia tej najnižšej úrovne, som nemal obavy z neprehľadnosti, či absencie možností. Nastavenie základných, alebo aj krajne špecifických vecí zaberie len pár sekúnd, hoci samozrejme chýbajú všetky hlbšie možnosti manuálneho taktovania.

Naše hodnotenie

MSI sa s radom Tomahawk vďaka overenému receptu darí rok čo rok. Už v minulosti sme si ju v redakcii obľúbili za veľmi dobrý pomer ceny a výkonu, a hoci sa model MSI MAG B560 Tomahawk Wi-Fi blíži cenovkou k 200 eurám, čím sa prekrýva s lacnejšími Z590 doskami, ponúka všetku prémiovú a modernú funkcionalitu, ktorú by mohli hráči a bežní používatelia potrebovať. A hoci ma to mierne zabolí pri srdci, tak v spojení s Intel Core i5-11400, či Intel Core i7-11700 si túto dosku viem predstaviť ako lacnejšiu možnosť začať hrať aj bez grafickej karty, aspoň do doby, kým sa nezlepší ich dostupnosť.

Klady

 • PCIe Gen 4.0
 • moderný dizajn
 • všetka potrebná funkcionalita
 • veľký počet interných konektorov

Zápory

 • vyššia cena
 • priemerné napájanie

Informácie o produkte

MSI MAG B560 Tomahawk Wi-Fi 2021

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 195 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk