Nové modely Asus ZenBook 13 a 14 - plnohodnotné konektory v tenkom tele

Nové modely Asus ZenBook 13 a 14 - plnohodnotné konektory v tenkom tele

 

Spoločnosť Asus predstavila nové prírastky do modelového radu ZenBook a milovníci najnovších komponentov, kompaktného dizajnu, či dlhej výdrže batérie sa majú na čo tešiť. Pri príležitosti predstavenia dvojice nový ZenBookov s uhlopriečkami obrazovky 13 a 14 palcov sme sa zúčastnili virtuálneho brífingu organizovaného spoločnosťou Asus, pričom informácie, ktoré sme sa na ňom dozvedeli, teraz prinášame vám.

Rad notebookov ZenBook je na trhu už známou stálicou. Pokrok a inovácie však musia prísť, preto nové ZenBooky prinášajú rad vylepšení oproti predošlej generácie, ako sú nové komponenty, oveľa dlhšia výdrž na batérií, ale aj pár nečakaných zmien.

ZenBook 13 (UX325) a ZenBook 14 (UX425/UM425) sa držia rovnakej filozofie ako ich predchodcovia, čo znamená tenké a dizajnové, no stále odolné šasi, ktoré ukrýva obstojný výkon a to najnovšie, čo je po stránke komponentov dostupné. Odolnosť týchto notebookov je overená testami MIL-STD 810G, hrúbka šasi sa oproti minulému roku zmenšila o 3 mm v tej najhrubšej časti, a čo sa komponentov týka, nové ZenBooky zaujmú ako fanúšikov spoločnosti Intel, tak aj AMD, keďže budú dostupné s procesormi od oboch výrobcov.

Obrazovky na nových ZenBookoch ponúknu 13,3”, alebo 14” rozmery, IPS technológiu s FullHD rozlíšením, maximálnu svietivosť až 450 nitov, ale aj podporu dotykového ovládania. Na tejto obrazovke je však najzaujímavejšie, že pri nastavení intenzity podsvietenia na 30 až 35% (~100 nitov) klesne jej spotreba na 1W a notebook by tak mal byť schopný vydržať na batérii viac ako 20 hodín bez nabíjania.

Tak dlhý čas bez potreby nabíjať však nie je možný iba vďaka novej obrazovke. Dlhá výdrž je daná hlavne použitím najnovších procesorov až do modelu Intel Core i7 1065G7 (UX325/UX425), alebo AMD Ryzen 7 4700U (UM425) v spojení s 67 Wh batériou. Tak veľká batéria v tenkom šasi však vyústila v jeden nečakaný problém, ktorým je absencia 3,5 mm jack konektora pre slúchadlá. Pred pár rokmi by možno bola táto informácia šokujúca a sám som prekvapený, že aj najnovšie tenké Macbooky od spoločnosti Apple tento konektor stále majú, ale je smutnou pravdou, že svet sa stále viac presúva k bezdrôtovým slúchadlám. Spoločnosť Asus však myslí aj na majiteľov káblových slúchadiel či mikrofónov, súčasťou balenia preto bude aj USB-C – 3,5 mm Jack dongle.

Na čo sa však pri nových ZenBookoch môžu potenciálni majitelia tešiť? Je to napríklad veľké a rýchle úložisko až 2TB NVMe SSD pri Intel modeloch a 1TB pri AMD. Intel verzie si tiež užijú viac RAM, potenciálne až 32GB 3200MHz LPDDR4X pamätí, zatiaľ čo AMD modely budú dostupné s maximálne 16GB 3733MHz LPDDR4X modulmi. RAM-ky však nebudú vylepšiteľné, keďže sú napevno zabudované do matičnej dosky skrz hrúbku zariadenia. Jediný vylepšiteľný komponent je úložisko, pričom bolo príjemné počuť zástupcov spoločnosti Asus, ktorí novinárov ubezpečili, že majitelia môžu svoje notebooky otvoriť a sami si úložisko v budúcnosti vylepšiť bez strachu z anulovania záruky.

Teraz však späť ku komponentom a vybaveniu. Všetky verzie nových ZenBook 13 a 14 prídu vybavené najnovším štandardom WiFi 6 (802.11ax) v spojení s Bluetooth 5.0 a po stránke konektorov potešia aj náročnejších milovníkov tenkých zariadení. Aspoň jeden plnohodnotný USB 3.2 Gen 1 Typ A port je jednoducho stále nutnosťou, podobne ako HDMI 2.0b port. Na zariadeniach sa tiež nachádza čítačka MicroSD kariet, a podľa spoločnosti dodávajúcej procesor bude na zariadení buď dvojica Thunderbolt 3.0 konektorov (Intel), alebo USB-C bez podpory Thunderbolt technológie (AMD), cez ktoré je možné notebooky aj nabíjať.

Na záver sa na zariadení nachádza podsvietená klávesnica natiahnutá od jedného okraja zariadenia po druhý, spojenie HD a IR webkamier podporujúcich Windows Hello prihlásenie bez nutnosti zadávať heslá, a zaujímavým bude aj nový a veľký touchpad, ktorý bude v niektorých verziách schopný fungovať aj ako numerická klávesnica.

Obe verzie nových ZenBookov vyzerajú nadmieru sľubne a hoci ešte nie sú známe ich ceny pre koncových zákazníkov, ich príchod je plánovaný na prelom júla a augusta. Recenziu týchto zariadení sa vám, samozrejme, pokúsime priniesť tak skoro, ako to bude možné.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk